Oxijen Medya'dan Sözbir'e hayırlı olsun ziyareti

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir, göreve başladı. Prof.Dr. Sözbir, mesaisinin ilk günü Oxijen Medya ekibiyle görüştü ve ilk açıklamalarını Oxijen Medya’ya yaparak, şehir ve üniversite işbirliğinin önemine dikkat çekti.
Oxijen Medya Grubu Genel Koordinatörü Mustafa Armutcu, Oxijen TV Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Cingirt, Oxijen Medya Gazeteleri Yayın Yönetmeni ile Oxijen Medya muhabiri Tezcan Solmaz DÜ Rektörü Sözbir’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.
Rektör Sözbir, ziyarette, dünyanın her yerinde olduğu gibi üniversitelerin o şehrin lokomotifi olduğuna işaret ederek, “Üniversiteler, şehri hem bilimsel alanda, hem kültürel alanda destekleyen, büyüten alanlardır. Tabi şehirin de üniversiteye sahip çıkması lazım. Sadece üniversitenin şehre değil. İkisi birbirine sahip çıkarsa, desteklerse hem maddi, hem manevi olarak yanında olursa üniversite iyi hizmet eder ve şehre katkı sunar. Dolayısı ile üniversite ve şehir önemli. İkisi birbirinden ayrı kalırsa ikisi de geri kalır” dedi.
Sözbir, “Biz üniversite olarak şehir ile iç içe olmak istiyoruz. Şehirdeki tüm unsurlarla belediye, valilik, basın, sivil toplum kuruluşları, sanayi ve ticaret odası olsun bunlarla tartışarak, fikir alışverişi yaparak periyodik aralıklarla bir araya gelerek sorunları masaya yatırıp üniversite nasıl bir çözüm üretebilir? Bizler araştırma kaynaklarına her yerden ulaşabiliyoruz. Mesela sanayi ulaşamıyor, basın ulaşamıyor. Bunlar ciddi paralar. Biz burada onları yaparak hem şehre kalkınma anlamında destek olabiliriz hem de sorunların çözümünde yardımcı olabiliriz. Sorunlar çözüldüğü zaman şehir kalkınır. Her şeyi sorunlar tıkıyor” ifadelerini kullandı.
Rektör Sözbir, şöyle devam etti:
“Üniversiteler çözüm üretme merkezidir, sorun üretme merkezi değil. Bölgenin ihtiyaçları konusunda bölümler açılmalıdır, üniversitede her bölümün açılmasının bir anlamı yok. Düzce Üniversitesi de kendi senesinde kurulan üniversiteler içinde çok ileride. Bölgenin ihtiyaçlarına göre bölümleri var. Her kesimle istişare içinde olacağız. Çünkü hiç akla gelmeyecek fikirler İstişare yaparak, orta akılla ortaya çıkar. Şehirle bütünleşerek üreteceğiz. Çünkü üniversite geri giderse şehirde geri gider.”

ÖĞRENCİLERE MESAJ

Rektör Sözbir, yeni dönemde Düzce Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilere yönelik, “Kendilerine teşekkür ediyorum. Düzce jeopolitik açıdan hem İstanbul’a yakın hem Ankara’ya yakın. İdeal bir konumda. Ankara ve İstanbul ikişer saat ötedeler. Haftasonu İstanbul’a, Ankara’ya gidilebilir. Dolayısı ile avantajlı bir yere geliyorlar. Havası çok güzel. Hem köy havası var hem şehir havası var. Her şey bulunabilir. Eğlence ortamları da var. Kafeler yoğunlukta. Kampus içinde yüzme havuzu ve sosyal alanlar var. Öğrencilerin memnun kalacağına inanıyorum. Düzce Üniversitesi’nde eğitim alıp başarılı olacaklar” şeklinde mesaj verdi.

- Günaydın Düzce, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.gunaydinduzce.com/haber/11609016/oxijen-medyadan-sozbire-hayirli-olsun-ziyareti