ASILSIZ ÇAĞRILARDAN BEZDİLER

2015 yılından itibaren tüm acil durumlar için tek numaradan hizmet everen 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, asılsız çağrılardan bezdi.  2021 yılı içinde sisteme gelen 472 bin 642 çağrıdan 267 bin 650 altısı yani yarısından fazlası asılsız çağrı olarak kayıtlara geçti.

ASILSIZ ÇAĞRILARDAN BEZDİLER
13.01.2022 - 15:16
Haber Merkezi

Düzce’de 2015 yılı itibariyle tüm acil durumlar için tek numaradan hizmet vermeye başlayan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün, bir yıl boyunca aldığı çağrıların yarısından çoğu asılsız çağrı olarak kayıtlara geçti.  Kabahatler Kanunu uyarınca idari para cezası uygulanmasına rağmen, çağrı merkezi asılsız çağrıların önüne bir türlü geçemedi.  Yetkililerin ısrarlı söylem ve uyarılarına rağmen vatandaşlar 112’i arayarak gereksiz meşgul etme huyundan vazgeçemedi.

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü bünyesine sırasıyla; İtfaiye, AFAD, Orman, Sağlık, Jandarma, Emniyet acil çağrıları devreye alınarak Kasım 2015’ten bu yana 7/24 sürekli ve kesintisiz olarak hizmet veriyor.

 Acil çağrılarının karşılanması, sevk ve koordinasyonu Acil Çağrı Merkezi içerisinde bulunan Çağrı Alıcı ve Çağrı Yönlendirici personel tarafından yerine getiriliyor. Böylece Acil Çağrı yapılmasını gerektirecek durumlarda vatandaşların birden çok numara bilme zorunluluğunu ortadan kaldıran bu uygulama, ihtiyaç duyulan tüm ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmasını sağlıyor.

2021 yılı içerisinde sisteme gelen toplam 472.642 çağrının, % 43’ünün yani 204.992 çağrının asıllı çağrı, %57’sinin yani 267.650 çağrının ise gereksiz ve asılsız çağrılardan oluşuyor.

Düzce’de günlük Çağrı Sayısı Ortalama 1.295 iken, bu çağrılar 2 saniye gibi bir sürede cevaplanıyor. Bu değer Avrupa Çağrı Merkezleri Derneği’nin açıkladığı kalite standartlarına uygunken Türkiye ortalamasının altında yer alıyor.

112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ve gereksiz ihbarlarla meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında; Kabahatler Kanunu uyarınca idari para cezası uygulanmasına rağmen, asılsız çağrıların oranlarında önemli bir düşüş yaşanmıyor.

“112” Acil Çağrı Numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen vatandaşların çağrı merkezine ulaşmasında zaman kaybı yaşanmasına sebep oluyor.

 Asılsız ve gereksiz aramaların telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği, can ve mal kayıplarına yol açabileceği göz önünde bulundurularak “112” Acil Çağrı Numarasının acil durumlar dışında kullanılmaması büyük önem taşırken, yetkililer vatandaşları acil olmayan çağrılarla 112’i meşgul etmemeleri yönünde sürekli uyarıyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız