TANITIMDA YANLIŞ MI YAPIYORUZ?

Düzce’nin yıllardır tanıtımı fuarlarda, TV programlarında yapılıyor. Hangi yönde ilerleyeceğini henüz belirleyemeyen Düzce’de bu tanıtımlara milyarlarca lira para harcanıyor ancak sonuç hiç değişmiyor. Düzce hala kendi yağıyla kavrulan, dışa açılamayan, hala Bolu’nun ilçesi sanılan bir memleket olmaktan ileri gidemiyor.  

TANITIMDA YANLIŞ MI YAPIYORUZ?
17.12.2021 - 13:25
Haber Merkezi

Düzce uzun yıllardır bir çok fuara katılıp boy göstererek kentin tanıtımını yapmaya çalışıyor. Kiminde ilgi odağı oluyor, kiminde ise standın önünden geçenler bile kafasını çevirip bakmıyor.  Her fuar, her tanıtım seçilmişlerin kendi doğrularına göre olunca tanıtılan Düzce değil kendileri oluyor. 
 Sadece fuarlar değil, bugüne kadar Düzce onlarca TV programına konuk olup tanıtımı yapılmaya çalışıldı. Saatlerce şelaleleri, yaylaları anlatıldı insanlara. 
Örneğin, önceki akşam çekimleri Düzce’de yapılan ve TV8’de yayınlanan masterchef programı için ne kadar para harcandı?  Harcanan bu para Düzce Belediyesi’nin kasasından mı  çıktı yoksa sponsorlar tarafından mı ödendi? Hepimizin kafasında oluşan bu soruların cevabı ne olursa olsun, tanıtım için harcanan bu paraları, Düzce’nin tanıtımının daha iyi, daha kapsamlı yapılacağı alanlara yönlendirmek doğru olmaz mıydı?
Geçtiğimiz aylarda katıldığımız İzmir Fuarı, Düzce’ye ne kazandırdı, ne kadar İzmirli turist getirdi, ne kadar İzmirli yatırımcının dikkatinin kente çevrilmesini sağladı? Ya da geçen ay yapılan  Tam Bana Göre Festival’inin Düzce’ye katkısı ne oldu?, o fuardan etkilenip Düzce’ye kaç turist geldi?
Tabi ki tanıtım çok önemli. Ancak harcanan milyarlarca liraya Düzce çok daha doğru bir planlamayla çok daha iyi tanıtılamaz mı? Düzce’nin tanıtımına destek olacak, dünya şampiyonalarında başarı kazanmış sporcuları, ödüller kazanmış öğrencileri, Düzce’ye madalyalar kazandırmış spor branşları yok mu? Tanıtımı bu alanlara da yaymak ve Düzce’nin adını her kürsüde daha düşük bütçelerle gündeme getirmek de bir tanıtım değil midir? 
Seçilmişler Düzce’yi kendi doğrularıyla yönetmektense, Düzcelilerle yönetmeli. Bu şehir herkesin kendi kafasına göre yönlendireceği, yöneteceği bir kent olmamalı. Tanıtmak için bir adım atılacaksa bu adıma herkes ortak edilmeli, fikir birliği sağlanmalı ve her kesimin onayladığı bir tanıtım modeli belirlenmeli. Aksi takdirde her seçilmiş veya her atanmış, kendince doğru bulduğu fuara katılırsa şehrin tanıtımını değil kendi tanıtımını yapmış olur.
Tüm bu tanıtım modellerinden önce, Düzce kendi kimliğini bulmalı, hangi yönde yol yürüyeceğini belirlemeli ve tüm performansını bu yönde gelişmekle harcamalı. Bu kentte tanıtımı yapılacak, bütçe bekleyen bir çok proje varken, fuar anlayışındaki tanıtımdan çıkıp,  sporundan, tarımına, yetiştirdiği ürününden, üniversitesine destek olarak ve finanse ederek tanıtım yapılmalıdır. 
Düzce’nin hem sanayisini anlatıp, hem de doğası çok güzel, havası çok temiz demek tanıtım için inandırıcılıktan oldukça uzak.  Sanayisini övdüğünüz bir kentin tarım şehri olduğunu söylemek ne kadar yanlışsa,  kendine özgü bir yemeği olmayan bir kentin yemek kenti olduğunu söylemek de o kadar yanlıştır.  Tüm bunlar planlamadan uzak, katılımcı tanıtım modelinin uygulanmamasının Düzce’ye hiçbir artı kazandırmamasının sebebidir. 
Düzce Valiliğinden, Düzce Belediyesine,  Kültür Turizm Müdürlüğünden, Tarım Müdürlüğüne, Ticaret Odasından basına, tüm kurumlar ve STK’lar ortak çalışmalar yapılarak, bu kentin büyüme yönünü belirleyip birlikte hareket ederek , Düzce’nin sahip olduğu özellikleri ve güzellikleri hangi platformda ve nasıl tanıtacağını belirlemeli, Düzcelinin parası, kısıtlı ekonomik imkanları, Düzce’ye geri dönüşü olmayacak anlamsız tanıtımlara harcanmamalı bu ciddi bütçeler kişisel lansmanlara çevrilmemelidir.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 15.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız