DÜZCE KESTANE PAZARI HER YIL BÜYÜYOR

Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen vatandaşlar haftanın 2 günü  Düzce’de kurulan pazarda kestane ile buluşuyor.

DÜZCE KESTANE PAZARI HER YIL BÜYÜYOR
14.10.2021 - 16:13
Güncelleme 14.10.2021 - 16:13
Haber Merkezi
0

Türkiye'nin en iyi kebaplık kestanesinin yetiştiği Düzce’de toplanan kestaneler Aziziye Mahallesi'nde bulunan pazar yerinde Türkiye'nin her yerinden gelen vatandaşlara satışa sunuluyor. Adeta kestane borsasının oluştuğu pazar yerinde kıyasıya pazarlıklar yapılıyor.

Pazartesi ve Perşembe günleri kurulan kestane pazarının organizasyonunda yer alan Hüseyin Tuncer, pazarının Düzce ekonomisine çok büyük katkısı olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin her bölgesine Düzce’den kestane gönderildiğini söyledi. Tuncer Oxijen TV mikrofonlarına; “  Düzce'nin bütün köylerinden ilçelerinden vatandaşlarımız kestanesini topluyor. Burada satıyor. Burada pazar tipi ve kebap tipi kestanelerinizi satabiliyorsunuz. Kuzu kestane erken başladığı için kebap yapan müşteriler ilk önce burayı tercih eder. Türkiye'nin her yerine buradan kestane gönderiyoruz. Hatta yurtdışına da buradan kestane gönderiyoruz. Azerbaycan'a 1 tır kestane gönderdik” ifadelerinde bulundu.

Haftanın 2 günü kurulan pazarda kestane alım ve satım işleri yapan Zafer Sarı ise, “ Burada kestane alım ve satım işlemlerini bizzat kendimiz yapıyoruz. Düzce kestanesinin en önemli özelliği ince kabuklu olup kebabı ve çiğ hali yenen bir kestanedir. Tadına bakan müşterilerimiz çok beğeniyorlar. Düzce Kuzu Kestanesi olarak yerel yönetimlerden destek bekliyoruz. Belediye başkanımızın ve gerekli yetkililerin burayı daha cazip bir alışveriş yerine çevireceğini bunun ile alakalı çalışmaların yapılacağını biliyoruz “ dedi.

Pazara Adana ve Mersin’den geldiklerini söyleyen tedarikçileri ise, “ Türkiye'nin her yerinden insan var burada hepsi bizim gibi mal almak için geliyorlar. Ancak yerel yöneticilerin ekonomik canlılığın yoğun olduğu bu pazarın iyileştirilmesi için çalışma yapmaları gerekir değerlendirmesinde bulundular.

Sabahın ilk ışıkları ile kurulan Pazar öğlen saatlerinde kadar haraketliliğini kuruyor. Düzce'de fındıktan sonra en çok üretilen ürün kestane oldu. TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl Düzce'de 598 ton Kestane üretildiği görüldü.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.10.2021

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız