GÜNDÜZ AÇIP GECE KAPATIYORLAR

Düzce’de hava kirliliğine neden olan faktörlerden en önemlisi fabrika bacaları olarak gösterilirken,  ruhsatlarında bulunmasına rağmen var olan baca filtrelerini gündüz kullanıp gece kapatan fabrikalar olması hayrete düşürdü. OSB'de faaliyet gösteren bir cam fabrikasının da filtrelerini gece kapatması Düzce'nin havasının neden hala temizlenemediğine bir örnek oldu.

GÜNDÜZ AÇIP GECE KAPATIYORLAR
14.10.2021 - 11:32
Güncelleme 14.10.2021 - 12:12
Haber Merkezi
0

Düzce’de son yıllarda etkisini giderek artıran hava kirliliği oranı insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediye konuyla ilgili harekete geçerek, hava kalitesi ölçüm cihazlarıyla birlikte hava kirliliğine neden olan faktörlerin araştırılması için çalışma başlattı.

Ancak şehrin havasının kirli olmasında yüzde 25-30 oranında etkili olan fabrikaların kullandığı yöntem ne yapılırsa yapılsın Düzce'nin havası temizlenmez görüşünü ortaya çıkardı.

OSB'de faaliyet gösteren bir cam fabrikasının filtresi olmasına rağmen, gündüz filtreler açık tutulurken akşam saatlerinde filtrelerini kapattığını belirleyen vatandaşlar durumu görüntüleyip, Oxijen Medya ihbar hattına gönderdi.  Düzceliler, fabrika bacasından geceleri salınan zehri solumaya maruz kalırken,  gözle görülür derecede tehlike saçan fabrika bacalarından atmosfere karışan kirlilik önlenmediği ve denetimleri gerektiği gibi yapılmadığı sürece Düzce'nin havasının da temizlenmeyeceği görülüyor.

Düzce’de birçok alanda sosyal etkinliklere destek veren cam fabrikasının akşam saatlerinde filtrelerin bir kısmını, gece saatlerinde ise tamamını kapattığının görüntülenmesi, denetimlerin gerekli disiplinde yapılıp yapılmadığı, bazı işletmelere tolerans gösterilip gösterilmediğinin sorgulanmasına sebep oluyor.

Oxijen TV ekranlarında yayınlanan Kulis programına konuk olan AK parti İl Başkanı Mustafa Keskin, fabrikalara gelen şikâyetler üzerine gece baskınları yaptıklarını belirterek, hava kirliliğinin önüne geçebilmek için hassasiyetle çalıştıklarını ifade etse de, fabrika yakınlarında yaşayan vatandaşlar, durumdan şikâyetçi.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.10.2021

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız