• 15.10.2019 13:29

Fibromiyalji, nedeni tam olarak bilinmeyen, kas-iskelet sisteminde yaygın ağrı şikayeti ve spesifik anatomik bölgelerde

hassas noktaların varlığı, uyku bozukluğu, irritabl bağırsak sendromu, sabah sertliği (tutukluk), ellerde ağrı, uyuşma ve subjektif şişlik yakınmaları ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır.

Özellikle 30-60 yaşları arasında sık görülen, iyi huylu ve inflamatuar (iltihabi) olmayan bu hastalığın kadınlardaki görülme sıklığı, erkeklere göre çok daha fazladır. Yaşam kalitesini ve konforunu bozan fibromiyalji, kişiyi günlük hayattan alıkoyarak, işgücü kaybına ve yüksek miktarlarda tıbbi harcamalara neden olmaktadır.

KLİNİK BELİRTİ VE BULGULAR

• 3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır. Ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar,      göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir

• Ağrı özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar, ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir.

• Boyun, omuz, diz, dirsek veya kalçalarda, uylukta duyarlılık

• Dinlendirmeyen niteliksiz uyku (çok sık)

• Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk

• Gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi

• Konsantrasyon güçlüğü

• Eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzde hissizlik veya karıncalanma.

• Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler

• Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri

• İdrara sık çıkma

Bu şikayetlerin hepsi aynı anda görülmeyebilir, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak kas ve eklem ağrıları, niteliksiz uyku ve yorgunluk en sık görülen şikayetlerdir.

TEDAVİ

Fibromiyaljinin önlenmesi ve tedavisi için modern tıp açısından henüz kesin bir çözüm bilinmemektedir. Ancak hemen her hastalıktan korunmaya yardımcı olan, sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz yapmak, yeterli su içmek, bedeni asitleştiren besinlerden uzak kalmak ve yeterli istirahat en etkili korunma yöntemlerindendir.

Vücut serotonin seviyesini yükselten,vücuttaki serotoninin etkisini artıran ve dengeleyen uygulamaların tedavide başarı sağladığı belirtilmektedir. Bu açıdan bağırsak florasının düzenlenmesi oldukça önemlidir , çünkü vücuttaki serotoninin büyük kısmı bağırsaklardan salgılanır. Vücuttaki seratoninin etkisini artıran ve dengeleyen çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bu tür etkiler, nöralterapi, akupunktur metotları, visseral manuel terapi, kraniosakral terapi uygulanarak ortaya çıkarılabilir.

Egzersizin ayrı bir önemi vardır. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiyovasküler kondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme çok yararlı olmaktadır.Ancak egzersizler kişiye özel planlanmalıdır. Egzersiz, ısı ve elektriksel akımlardan oluşan fizik tedavi programları, ağrının azaltılması açısından etkili yöntemlerdir. Kas gerginliklerinin azaltılmasında manuel terapi , miyofasiyal gevşeme , kinezyolojik bantlama ve basınç teknikleri oldukça olumlu sonuçlar verir.

Fibromiyaljide de olduğu gibi sebebi bilinmeyen hastalıklar bağışıklık sistemi hastalığı olarak kabul edilir.Bu nedenle tedavide bağışıklık sistemini destekleyecek ve daha etkin çalışmasını sağlayacak uygulamaların yapılması önemlidir.

Fzt. Merve DENİZ

Fizyodeva Sağlıklı Yaşam Danışmanlık Merkezi

0 380 514 10 81