• 30.10.2017 12:05

Bu hafta A Milli Takımımız, gruptan çıkma yolunda çok önemli bir maça çıkacak. İzlanda ile oynayacak olan takımımız, Eskişehir’de stada gelen taraftarların desteğiyle maçtan galip ayrılmak için mücadele edecek. Öncelikle bu maçı kazanmak istiyorsak İzlanda önünde orta sahayı kalabalık tutup pres yapmamız gerekecektir. Ayrıca sahaya fizik gücü yüksek oyunculardan kurulu bir takımın çıkması, maçın lehimize sonuçlanması için önemli bir etkendir. İzlanda takımı ikili mücadelelerde son derece etkili bir takım. Takım oyununu çok iyi oynuyorlar ve etkili bir hücum hattına sahipler. Biz ise daha teknik bir takımız ancak fizik gücümüz zayıf. Eğer teknik kapasitesi yüksek oyuncularımız bireysel yeteneklerini ön plana çıkarmazlarsa, İzlanda ile bu takım kurgusuyla başarılı olmamız zor gözüküyor. Sadece 90 dakika içinde sahada her şeyini veren bir takım olmak zorundayız. Bu maçın açık ara galip gelecek takımı biz olmalıydık ancak futbola bakış açımız, daha doğrusu spora bakış açımızdan kaynaklanan sebeplerden dolayı Düzce’den daha az nüfusa sahip ülkeye karşı zor müsabaka kazanıyoruz. İzlanda’nın nüfusu 261.000. İzlanda topraklarının büyük bölümü volkanik arazi ve engebeli olmasına rağmen, bu kadar az nüfusa sahip bir ada ülkesi, nasıl oluyor da köklü bir tarihi olan bir Türk devletinin takımına karşı bu kadar mücadele edebiliyor???

Öncelikle İzlanda’da hayat standartları çok yüksek ve insanlar mutlu. Yapılan araştırmalar sonucunda dünyada en mutlu halklar arasında gösteriliyorlar. İkincisi 15 yıl önce başlatılan tesisleşme faaliyetleri sonucu da ülkede futbola olan ilgi arttırılmış ve oyuncu yetişmesi için gerekli sahalar hazır hale getirilmiştir. Bizim ülkemizde tesisleşme anlamında güzel ve modern statlar yapılıyor ancak amatörler ve okul çağı çocukları için ki, bu iki grup profesyonel futbolun gelişmesi için olmazsa olmazdır, saha yok. Sahalar ya çocukların ulaşamayacağı kadar uzak ya da çok kalabalık ortamda antrenmanlar yapılmak zorunda kalınıyor. İzlanda’da eğitim sistemi içinde öğrenci futbolcu modeli geliştirilmiş ve çocuklar daha küçük yaştan futbol adına ne varsa hepsini öğrenerek büyümektedir. İzlanda futbol federasyonu iyi futbolcular için iyi futbolcu yetiştirebilecek iyi antrenörlere ihtiyaç var diyerek, antrenör eğitimine önem vermiş ve bunun sonuçlarını görmektedir. Biz de ise antrenörler eğitimi göreceli olarak yorumlanabilir. Özellikle küçük yaş ve gençleri çalıştıran antrenörlerin daha kapsamlı eğitimlerden geçmeleri, hangi yüklenmeleri ne zaman yapacaklarını bilmeleri ve çocuk ve gençlerin psikolojilerinden anlayan bir yapının oluşturulması gerekmektedir. Bu yeterliliklere sahip antrenörlerimiz olsa da sayısı çok azdır.

Biz büyük ve güçlü bir ülkeyiz. İzlanda gibi küçük bir ülkeyle karşılaşırken maçın sonucunun nasıl olacağını düşünmememiz gerektiğine inanıyorum. 78 milyonu aşan nüfusumuzla, bunca insan gücüne sahip bir ülkenin, her ilinde 1 den fazla üniversitesi olan ve milyonlarca dolar yayın ihalesi ile ligini yayıncı kuruluşa pazarlayan bir ülkenin, bu tür müsabakalara gözü kapalı çıkması gerekir. Ben ülkemin daha iyi şeyleri hak ettiğini ve daha büyük başarılar elde etmesi gerektiğini ve bu başarıların kalıcı bir şekilde sürdürülebilir olması gerektiğini düşünüyorum. Futbolumuzu ve sporumuzu geliştirmek için kalıcı çözümler üretilmelidir. Yabancı sınırlaması olmasa takımlarımız daha başarılı olurdu diyen takımlar, şimdi de yabancı kısıtlaması olmadığı için yerli oyuncularımız oynayamıyor diyorlar günlük ve aylık söylemlerle spor şekillendirilmez. 10 senelik bir proje yaparsın ve bu proje hükümetler üstü bir proje olur. Kim gelirse gelsin bunu devam ettirirse, projenin meyvelerini 10 seneden sonra en az 20 sene yiyecek bir yapı oluşturulmuş olur.

A Milli takımımıza İzlanda maçında başarılar diliyorum. Kazanarak gruptan çıkma yolunda büyük bir avantaj elde etmek istiyoruz. Bol şans Milli Takım…

Saygılarımı sunarım…