• 27.07.2020 12:40

07.05.2012 tarihinde “Efteni Otel” ile ilgili; “Efteni Kaplıcası cazip hale getirilemez mi?” Başlığı ile bir yazı yazmıştım. Yazdığım yazıda; “Bolu’da bulunan kaplıca tedavi merkezi nasıl hizmet veriyor? Orada tedavi olmak isteyen kişiler doktordan yatış alıyor. Günler aylar öncesinden de kaplıcadaki “Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezinden” yatış için randevu alıyorlar! Yeter ki adı iyi konulsun, yeter ki iyi bir şifa merkezi olsun!”  

10.12.2012 tarihinde; “Bakan Şahin, Efteni Otel Kurtulacak Dedi.” Başlığı ile bir yazı yazmıştım.  

Yazdığım yazıda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN; "Böyle bir yatırımın bu duruma düşmesi üzüntü verici. Biz önce gerekli incelemeleri yapacağız. Yasal olarak durumunu göreceğiz. Daha sonra otel hakkında bize daha geniş bir rapor sunmalarını isteyeceğiz. Şartlar uyarsa, biz bu oteli şehit yakınları ve gazilerimiz için Türkiye’de de bir ilk olmasını istediğimiz ‘Tedavi Sonrası Rehabilitasyon Merkezi’ olarak düşünebiliriz. Böyle bir tesis bizim elimizde henüz yok. Bizim istediğimiz ve hayata geçirmeyi arzuladığımız bir proje. Ben olumlu bakıyorum. Bu projenin Düzce’de gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok" demişti. 

30.03.2016 tarihinde “Ne Olacak Bu Efteni Oteli?” Başlığı ile bir yazı yazmıştım. Bu yazıda da; 24.03.2016 tarihinde Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a yapılan bir ziyarette ‘Efteni Otel’ konusu gündeme gelmişti. “Rektör hanım, üniversite olarak ‘Efteni Otel’e talip olabilirim demişti. Efteni Otel ile ilgili olarak Devlet, alacaklı olduğu söylenen ilgili yerlere gereken ödemeyi yapar, Efteni Otel binası mülkiyetinin özel idare tarafından alınmasını sağlarsa, üniversite olarak işletimine talip oluruz.” demişti.

11.07.2016 tarihinde “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’ye Hatırlatma” başlığı ile Efteni Otel’i hatırlatmıştım.

31.10.2016 tarihinde “Efteni Otel Problemi Çözülüyor mu” başlıklı bir yazı yazdım. Yazdığım yazıda; “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü Belediye başkanımız Mehmet Keleş’e bu işin çözümü için bir şeyler yapılmalı dedi mi? diye bir soru sormuştum.

“Bu işi çözse çözse Belediye başkanımız Mehmet Keleş çözer diye yazmıştım. Hala sözümdeyim. Çünkü Keleş; ‘Belediyeler Birliği başkanı’dır! Bu iş çözülürse tüm belediyelerden de burada kalmak için talepler olur. Her türlü sosyal faaliyetler burada yapılabilir.” Şeklinde bir yazı yazmıştım.

“Efteni Otel” 02.11.2016 tarihinde nihayet basında dillendirilmeye başlandı. “Keleş Efteni Otel’e el attı” şeklinde manşetler görmeye başladık.

“Efteni Otelin Sosyal Tesise” dönüştürülmesi için fizibilite çalışmalarına başlandığı bildirildi. Efteni Oteli atıl durumdan kurtarmak ve Düzce’ye yeniden kazandırmak için yıllardır sözde kalan girişimler artık son bulacak gibi. “Top, artık Bakan ve Başkanda” başlığıyla yazılı ve görsel basında görülmeye başlandı. Efteni Oteli için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e, artık buranın değerlendirilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini söylediğini, Başkan Keleş’in de Bakan Özlü’nün desteği ile yatırımı yeniden canlandırmayı planladığını paylaşmıştık. Açıklamada, Kurugöl ve Samandere Tabiat Anıtlarının Düzce Belediyesi’ne devredilerek sosyal tesise dönüştürülmesinin ardından yıllardır atıl durumda kalan ve harabeye dönüşen Efteni otel için de benzer çalışma yapıldığı bildirildi. Düzce belediyesi tarafından Efteni otelinin sosyal ve turizm tesisine dönüştürülmesine ilişkin çalışmaların başlatıldığı, fizibilite çalışmalarının gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada; Düzce İli Hacıyakup köyü sınırları içinde bulunan ve yıllardır atıl durumda bulunan Efteni otelin sosyal tesise dönüştürülmesi için girişimler yapılıyor!”

 

04.11.2016 tarihinde “Efteni Otel İşi Tamam mı?”

27.09.2016 tarihinde “Efteni Oteli!”

14.02.2017 tarihinde “Ne Olacak Bu Efteni Otel?”

13.07.2017 tarihinde “İçim acıyor içim, sizin de acıyor mu?”

01.08.2018 tarihinde “Efteni Otel bu dönemde faaliyete geçer inşaallah” başlıklı bu güne kadar 11 adet köşe yazısı yazmışım. Bugünkü yazım da 12. oldu.

 

Belediye Başkanımız değişti. Eski valimizin yerine yeni valimiz atandı. Efteni Otel işi artık çözüme kavuşturulmalı. Dünün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Sayın Faruk Özlü bu günün Düzce Belediye Başkanı oldu! Atıl halde bulunan Efteni Otel’in değerlendirilmesi işi artık ciddi ciddi ele alınmalı. Daha önceki dönemde yapılmış olan bakanlığın avantajı Belediye Başkanı olarak bugün değerlendirilmeli

Geçmişte şu oldu bu oldu, yan yattı çamura battı hikayelerinden artık kurtulmanın zamanı gelmiş olmalı. Para, tanıdık bürokrat ve bakanlar lazımsa o iş eski bakanımız yeni Belediye Başkanımız olan Sayın Faruk Özlü’nün işi olmalı. Gün bugün, fırsat bugün, çözülsün artık bu iş! Hoşçakalın.