• 30.10.2017 09:59

Düşler kuruyorduk 2018 yazı için. Rusya’da yapılacak Dünya Kupası finallerinde ülkemizi görmek istiyorduk. Çeşitli sıkıntılarla bozulan morallerimizi, Milli Takımımızın başarılarıyla unutacak bir süreliğine de olsa erteleyecektik. Ne yazık ki oynadığımız son İzlanda maçıyla bunu da bize çok gördüler.

 Nerden başlasak, kime kızsak, neyi sorgulasak inan karasız kaldık.

Statlarımız güzel, tesislerimiz Avrupa’yla yarışır halde. Para desen Avrupa’da en çok kazanan futbolcular bizde. Peki, ne eksik? Neyi yanlış yapıyoruz? Bu yazıda bunlara ufak bir pencere açmak istiyorum.

En baştan başlayalım. Altyapımız, altyapı kültürümüz yok bir kere. Allah aşkına gidin şu Altınordu Kulübünü inceleyin. Bu modeli A milli takıma uyarlayın. Zaten gidemiyoruz. Bir kerede altyapıya önem verelim de bir Avrupa şampiyonasına gitmeyiverelim. Dört yıl sabredelim. Ölür müyüz yaa. Kadroya bakıyoruz nerdeyse Türk altyapısından yetişen futbolcumuz yok.

Fatih Terim, göreve gelirken Milli Takımlar Futbol Direktörü olarak göreve getirilmişti. Bakın milli takımlar diyorum. A milli takım demiyorum. Kimi yetiştirmiş, kimi bulmuş, kimi keşfetmişler. Kimi yukarılara taşımışlar. Kimsenin kazancı bizi ilgilendirmez ama Dünyanın en çok kazanan antrenörü çalıştırıyorsa takımımızı bir şeyler istemekte hakkımız olsa gerek. Bu ülke Fatih Terimlere, 72 yaşına gelmiş Lucesculara mecbur bırakılmamalı. Bu ülke futbolcunun ayağına giden teknik direktörlere bırakılmamalı. Kabadayılık yapan hocalara, gazeteci döven futbolcuların elinde kirletilmemeli. Milli Takımın onuru,  prim muhabbetlerinin ağızlara sakız edilmesiyle yerin dibine sokulmamalı. Ben esame listelerinde 14 yabancı yerine altyapılardan yetişmiş öz be öz Türk evlatlarımızın isimlerini görmek istiyorum. 2000 yılında Dünya Kupası maçı sonrası hıçkıra hıçkıra ağlamış, sokaklarda saatlerce  ‘’En büyük Türkiye’ ‘ diye bağırmıştım. Bu ruhu özledim ben. Bu yaşıma rağmen yağan yağmurda ıslanmak, sokaklarda milli formayla konvoylara katılmak istiyorum. Bunu çok mu gördünüz bize? Bunu çok mu gördünüz bu insanlara?

Ülkenin nüfusu bizim lisanslı futbolcu sayımızdan bile az olan bir ülkeye kendi evimizde 3-0 yeniliyoruz. Bu ayıpta mı bizi uyandırmıyor. İzlanda demenin altyapı demek olduğu gerçeği de mi yüzlerinize çarpmıyor.

Bıktım artık, katılamadığımız bu organizasyonlarda Almanya’ya sempati duymaya. Ay yıldızın olmadığı yerde Tunus’u tutmayı bayrağı bize benziyor diye. Bıktım artık iş bilmezlerin, tüpçülerin yönettiği bu futbol rezaletinden.

 BEYLER GEÇTİ ARTIK O DEVİRLER… ‘’YENİ BİR ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM’’ ŞAİRİN DEDİĞİ GİBİ…ŞAPKANIZ DÜŞTÜ KELİNİZ GÖRÜNDÜ…HADİ UZAYIN DA BİR RAHATLAYALIM ARTIK….