TRİBÜN DÜZENLENMESİ NASIL OLACAK?

Türkiye Futbol Federasyonu yayınladığı bildiride sahaya kimlerin girebileceğini tek tek sıraladı. TFF ayrıca Müsabakalarda yedek kulübesinde oturmaları kaydıyla sahaya en fazla 7 yedek futbolcu, bir yönetici, bir teknik sorumlu, bir antrenör, bir kaleci antrenörü veya yerine bir antrenör, bir eşofmanlı masör ve bir doktorun girebileceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada; Takımların müsabaka isim listesinde yer alacak yöneticisi müsabakadan önce “Müsabaka İsim Listesini” imzalamak zorundadır. Yöneticinin olmaması halinde teknik sorumlu, yoksa antrenör veya takım kaptanı müsabaka isim listesini imzalayabilir.

Müsabaka başlamasına 18 dakika kala saha içerisinde kimlerin bulunacağı Akreditasyon Talimatı’na ve bu Statü’nün ekinde yer alan zaman çizelgesine göre belirlenir.

Akreditasyon Talimatı hükümlerine göre müsabaka süresince saha içerisinde yer alabilecek kişiler ancak saha kenarında kendilerine ayrılan özel yerlerde bulunabilirler. Bu şartlara uymayanlar sahadan çıkartılırlar.

Saha kenarında oturmalarına müsaade edilenler, görevleri dışında hiçbir olaya sözlü veya fiili olarak müdahale edemezler.

TRİBÜN DÜZENLEMESİ

Kulüpler TFF ve yetkili merciler tarafından belirlenen emniyet ve güvenlik tedbirlerine uymakla yükümlüdürler.

Stadyumlara seyri engellemeyecek nitelikte, talimatlarda belirtilen şekilde tribün ile saha arasına tel, duvar, bariyer ve benzeri engeller konabilir.

Tribünlerdeki merdiven boşlukları, tribün giriş ve çıkış kapı önleri kesinlikle boş bırakılmalıdır. Tel örgülere seyircilerin görüşünü engelleyici afiş, flama, bayrak, pankart ve benzerleri asılamaz.

Tüm tribünlere biletle ve/veya kombine kartla girilir. Bilet satışları görevlilerce, TFF veya kulüp tarafından uygun görülen yerlerde yapılabilir. Biletlerin her ne surette olursa olsun toplu bir şekilde veya üzerlerinde yazılı bedellerinin altında ya da üstünde bir bedelle satılmaları, temin edilmeleri ve dağıtılmaları yasaktır.

Stadyumlara ve tribünlere kapasitelerinin üzerinde seyirci alınması yasaktır. (6) Biletler mevzuata uygun şekilde düzenlenir.

Protokol tribününde misafir takım yöneticilerine, protokol tribününü düzenlemeye yetkili olan ilgili kuruma önceden bildirmek kaydı ile en az 15 kişilik yer ayrılır.

Müsabakada görevli Temsilci, Gözlemci ve Disiplin Müfettişlerine, protokol tribününde müsabakayı rahat bir konumda izleyebilmeleri ve herhangi bir olay anında kısa sürede saha içine inebilecekleri bir yer ayrılması zorunludur.

Müsabakalarda satılan biletlerle ilgili bilgi ve belgeler ev sahibi kulüp tarafından müsabaka temsilcisine müsabakanın bitimini takip eden 15 dakika içerisinde teslim edilmek zorundadır.

Ev sahibi kulüp, misafir kulüp seyircileri için güvenliği tam olarak sağlanmış bir tribünde stadyumun kapasitesinin % 5’i oranında yer ayırmak zorundadır. Ev sahibi kulüpler, misafir takımın yazılı onayı ve İl veya İlçe Spor Güvenlik Kurulu'nun kararı ile misafir kulüp seyircileri için en fazla % 10 oranında yer ayırabilirler. (11) Müsabakalarda TFF Başkanı, Başkan Vekilleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter, Hukuk Kurulları Başkan ve Üyeleri, Merkez Hakem Kurulu ile Temsilciler Kurulu Başkan ve Üyeleri’ne, talep etmeleri durumunda protokol tribününde yer ayrılması zorunludur. Ayrıca bu kişiler stadyumlarda istedikleri yere girebilir, bilgi ve belge isteyebilirler. (12) Müsabakalarda spor ahlakına aykırı, tahrik edici, aşağılayıcı, dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayrımcılığa yönelik söz sarf edilemez ve yazılı doküman dağıtılamaz. Ayrıca müsabaka alanına veya yakın çevresine bu mahiyette afiş veya pankartlar asılamaz açıklamasında bulundu. TFF Stadyum krokisinde veya tribün kapasitelerinde değişiklik olduğu takdirde, bunlarla ilgili belgelerin müsabaka organizasyon toplantısından önce TFF Temsilcisine verilmesi zorunludur ifadelerine yer verdi.


Editör: N. Cingirt

#

04 Ağu 2021 - 11:20 Düzce/ Düzce- Spor

Muhabir  N Cingirt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günaydın Düzce Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günaydın Düzce hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Günaydın Düzce editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günaydın Düzce değil haberi geçen ajanstır.