Daha fazlasını bekliyoruz...

Büyütmek için resme tıklayın

Düzce bu dönemde inanılmaz bir şansa sahip.

İktidar bizimle beraber, Vali, İl Müdürleri, Bakanlıklar.... Devletin kurum ve kuruluşlarınla ilişkilerimiz son beş yıldır en üst noktada. Şehrimizin böyle bir şansı önümüzdeki yıllarda belki bir daha yakalaması mümkün olmayacak. İçinde bulunduğumuz dönemin ne kadar büyük bir fırsat olduğunu düşündüğümüzde, hizmet ve yatırım  bakımından daha fazlasını beklemek hakkımız.

Başkanımız Sayın Faruk Özlü'nün teknokrat kişiliği ve fena sayılmayacak yardımcı ekibine rağmen, Düzce'mizin istenilen dönüşümü halen yakalayamadığı apaçık meydanda. Elbette bazı değişimler oldu, bunu kabul etmemek mümkün değil, ancak köklü bir dönüşümden bahsedemeyişimiz gerçekten üzücü. Faruk Bey'in elinde sihirli bir değnek olmadığını biliyoruz. Aynı sihirli değnek Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen'in, Gaziantep'te Fatma Şahin'in de elinde yoktu, fakat bu iki şehir iki başarılı belediye başkanı sayesinde ciddi dönüşümler sağladı. Büyükerşen yeni Eskişehir'in mimarı oldu. Her yıl on binlerce kişi Eskişehir'i ziyaret ediyor.

Eskişehir'in bir Prusias'ı var mı?

Odunpazarı'ndan, Porsuk Çayı'ndan yola çıkarak nerelere vardılar ! Biz daha antik kentimizi Konuralp'e bile entegre edemedik.

Bir şehir en başta kültür ile kalkınır, Faruk Bey bunun farkında. Sayın Özlü'nün kalibresindeki birinin, yönettiği şehirden açıkçası çok daha büyük atılımlar, dönüşüm sağlayacak açılımlar beklerdik. Özlü'nün Konuralp antik kenti kazısındaki çabalarını asla yadsımıyorum, ancak şehrin geneline yayılamayan kültürel yoksunluğumuz var. Başka bir deyişle Düzce'nin bir kültür şehri olduğunu hissettirecek devam projeleri yapılamadı, Prusias antik kenti lokalize şekilde yerinde kaldı. Tabii ki bu olumsuzluk, eksikliğimizin tamamını oluşturmuyor. Tarihi eserler şehrin kültürünü etkiler ama tek başına bir dönüşüme yol açamaz. Bu bağlamda şehrin kültürel örgüsüne uyumlu onlarca projenin bir bütün halinde ele alınıp uygulanması gerekir.

Bir taraftan kültür, diğer taraftan tarım ve sanayi birlikte ilerlemeli. İşsizliğin olduğu yerde kültürün gelişmesini bekleyemeyiz. Farklı enstrümanlar yan yana gelerek aynı eseri seslendirecek...

Şehrimizde çok şeyin eksik olduğu açık, hemşehrilerimiz de benimle aynı istikamette düşünüyor olmalı ki, Düzceli olduğundan şüphe edilen Davut Güloğlu bile Sayın Özlü'ye yüzde on yaklaşabildi. Faruk Bey'in entelektüel anlamda bir eksiğinin bulunduğunu düşünmüyorum. Ortada fazla karamsar bir tablo da yok, Ankara siyaseti deseniz; Düzce'nin ve Faruk Bey'in ciddi bir saygınlığı var. Gel gelelim beş yıl önce kendisini destekleyen Düzceliler Faruk Bey'in karizmasına yaklaşamayacak bir adayın ciddi oy almasını sağladı. Çok kişi başkana kırgınlığı yüzünden başka adaylara yöneldi.

Faruk Bey bugüne kadar neden bir Fatma Şahin, bir Yılmaz Büyükerşen olamadı ? Düzce'nin neden Eskişehir, Gaziantep gibi olma yolunda yürüyemediğini araştırmalıyız. Bizim sadakatimiz kişilere değil toplumadır. Önümüzdeki beş yıl, bir önceki dönemden daha iyi geçmezse yerimizde sayacağımızı herkes bilmeli. Bir şehir sadece bina yapmakla ilerlemez, içini doldurmak lazım. Şehrin dokusuna uyumlu, ayakları yere basan, vatandaşın aidiyet duygusunu güçlendirecek, yerel ekonomiyi geliştirecek göğsümüzü kabartacak politikanın belirlenmesi, projeye dönüştürülerek uygulanması gerekir. Yaşadığımız şehri ve yaptığımız işi sevmemiz ana sermayemiz olmalı.

Sayın Özlü'nün önümüzdeki dönemde, şehrin dönüşümüne değerli katkılar sunmak için daha fazla çalışacağını, daha fazla gönüllere gireceğini, yaptığı işi daha fazla seveceğini umuyor ve bunu heyecanla bekliyoruz.

16 May 2024 - 11:20 - Gündem

Mahreç  Kerem Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günaydın Düzce Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günaydın Düzce hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günaydın Düzce editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günaydın Düzce değil haberi geçen ajanstır.