Yeni sorun; Depozito!

Zam oranlarında anlaşmazlık yaşayan ev sahipleri ile kiracılar şimdi de, evi tahliye etmeleri durumunda depozitonun iadesi konusunda anlaşamıyorlar. Kiracı eğer sözleşmeyi feshetmeden ve anahtarları teslim etmeden evden ayrılırsa, kira borcu devam edeceği gibi depozito iade hakkı oluşmuyor... Detayları Avukat Fatma Kübra Karaoğulları anlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

Düzce'de ev sahipleri ve kiracılar dikkat... Ev sahibi- kiracı arasında yaşanan krizlere bir yenisi daha eklendi. Zam oranında anlaşamayan kiracılar evden çıkarken, şimdi ise depozito konusuna takıldı. Evi tahliye eden kiracıya depozitosu ödenen bedelle mi, güncel değerle mi iade edilir? Ev satıldıysa ödemeyi kim yapar? 

Yeni sorun; Depozito!

Avukat Fatma Kübra Karaoğulları konu hakkında yapmış olduğu açıklamada; "Borçlar Kanunu'nun 342. maddesinde açıkça düzenleme yapılmıştır. Buna göre, bir depozito bedeli taşınmaz kiralanırken üç aylık kira bedelini geçemez. Kiracı tarafından kiraya verenin muvafakatı olmadan çekemeyecek. Bir banka hesabına vadeli bir banka hesabına yatırılacaktır. Bölgedeki rayiç kira bedeli neyse depozito da kira bedeli üzerinden değerlendirilecektir.

Örneğin, kiracı evi kiralarken bir aylık depozito bedeli olarak 10 bin TL ödediyse ve tahliye ettiği tarihte bölgedeki rayiç değer eğer ki 40 bin TL’ye ulaştıysa, ev sahibi depozito iadesi 40 bin TL yani o bölgedeki rayiç değer üzerinden yapacaktır.

Depozitonun iadesi kapsamında olan kullanım giderden oluşabilecek basit yıpranmasa dahil değildir. Abonelik borcu bırakmamalı, aidat borcu bırakmamalı.  Öte yandansa taşınmaza Örneğin bir kapı hasarı, bir duvar kırma gibi işlem yaptıysa tamir ettirmeli. Kiraladığı günkü haliyle teslim etmekte mükelleftir" ifadelerinde bulundu.

ULUSAL

11 Şub 2024 - 18:45 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günaydın Düzce Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günaydın Düzce hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günaydın Düzce editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günaydın Düzce değil haberi geçen ajanstır.