BATI KARADENİZ BÖLGESİ'NDEKİ İLLERDE YAĞIŞLAR AZALIYOR

Geçen yıllarda en çok yağış alan bölge olan Batı Karadeniz Bölgesi, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.  Hasanlar Barajında önce yıllara oranla doluluk yüzde 90 üzerinde olsa da, yağış azlığı nedeniyle Düzce’yi kuraklık sorunu bekliyor.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ'NDEKİ İLLERDE YAĞIŞLAR AZALIYOR
29.12.2021 - 17:40
Haber Merkezi

Geçtiğimiz yıllarda en çok yağış alan iller arasında olan Düzce, bu yıl beklenen yağışı almayınca, kuraklık riski taşıyan iller arasında yerini aldı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Hasanlar barajında doluluk seviyesi yüzde 40’larda iken bu yıl yüzde 90 olsa da, önümüzdeki aylar için uzmanlar yağışların az olacağını söylüyor.  Batı Karadeniz genelinde yaşanması beklenen kuralığın Düzce’yi de vuracağı tahmin ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bitkisel Üretimde İklim Değişikliğinin Etkisi ve Değerlendiririlmesi Batı Karadeniz Bölge Toplantısı düzenlendi. Toplantıda, iklim değişikliğinin bitkisel üretime etkisi, iklim değişikliğinin yağışlara etkisi ve Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan illerdeki yağış miktarı değerlendirildi. Toplantıda konuşan Kastamonu Meteoroloji İl Müdürü Salih Yıldırım, bölgedeki yağışların her geçen yıl azaldığına dikkat çekerek, “Bölgesel olarak bazı illerde yağışlar azalırken, bazı illerde de yağış miktarı artmaktadır” diye konuştu.

"Tüm bölgelerde yağışlarda azalma söz konusu"

Yağışların azalması ile sıcaklıkların arttığını belirten Yıldırım, “Bölgesel olarak illerimize baktığımız zaman tüm bölgelerde yağışlarda azalma söz konusudur. Yüzde 10,1 ile yüzde 33,8 arasında yağışlarda azalma gerçekleşmiştir. Yağışlarda en fazla azalma Karabük ilinde gerçekleşirken en az azalma ise Bolu ilinde gerçekleşmiştir. Yağışlar azaldıkça sıcaklık da artmaya devam etmektedir. Kastamonu, Sinop, Zonguldak, Düzce, Bolu ve Karabük ili için düzenli sıcaklık artışı söz konusudur” ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız