KİMİ KORUMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?

KİMİ KORUMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?
24.12.2021 - 09:53
Haber Merkezi

Düzce Serbest Muhasebeci  Mali Müşavirler Odası’na bir üyesi ile ilgili yazdığımız, üyeniz hakkında bu güne kadar sahte fatura düzenlemekten açılmış bir müfettiş soruşturması, bir kınama veya kadar bir ceza var mı?  Sorularını sorduğumuz dilekçemize ısrarla konunun 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında olduğunu söyleyen Düzce Serbest Muhasebeci  Mali Müşavirler odası, sahte fatura düzenlemenin devleti dolandırma suçu olduğunu bile bile bu suçu işlediği iddia edilen bir üyesine sahip çıkarak ne yapmaya çalışıyor?

Faaliyetleri kanun ve mevzuatlarla belirlenmiş olan Düzce Serbest Muhasebeci  Mali Müşavirler Odası, siyasetle de yakından ilgilenen ve hatta yasak olmasına rağmen ticaretle uğraştığı tüm Düzce tarafından bilinen bir üyesi hakkında elimize ulaşan sahte fatura düzenlemek suçundan müfettiş sorgulaması geçirdiği bilgisinin doğru olup olmadığını öğrenmek için bilgi edinme kanunu kapsamında sorduğumuz soruya,  kişisel verilerin korunması kanununu örnek göstererek cevap vermedi.

Israrla ikinci bir dilekçe yazarak, sahte fatura düzenleme suçunun kişisel değil, devleti dolandırmak olduğunu bu nedenle de suçu işlediği iddia edilen üyelerinin bu kanun kapsamında olmadığını vurgulayarak bilgi edinme talebimizi yeniledik.  Bundan önceki yönetimlerde böylesine bir konuyla gündeme hiç gelmeyen Düzce Serbest Muhasebeci  Mali Müşavirler odası dilekçemize verdiği ikinci cevapta 1. Cevaplarının geçerli olduğunu sorduğumuz soruya başka cevap vermeyeceklerini belirttiler.

Oda yönetiminin,  hakkında sahte fatura düzenlemek suçu işlediği iddiaları bulunan ve Düzce’nin de yakından tanıdığı üyeleri hakkında, konuyla ilgili gazetelerimize ulaşan ihbarın doğru olup olmadığını ısrarla saklaması, Gazeteciler olarak bizlerin bilgiyi doğrulama, yada doğru bilgiyi edinme hakkını engellerken, kamuoyunun da yanlış bilgilendirmesine sebep oluyor.

Konunun gizliliği ile ilgili bir mahkeme kararı olmadan, tüm kamuoyunu ilgilendiren bir konudaki bu gizlilik tutumu, Odanın böylesi bir suç işlediği iddia edilen şahsı özellikle mi koruduğu, yoksa aynı süreci yaşayan tüm üyelerine bu gizliliği sağlayıp sağlamadığı sorusunu akıllara getiriyor.
 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız