BAŞKAN ÖZLÜ FEDERASYON TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN ÖZLÜ FEDERASYON TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
8.12.2021 - 18:47
Güncelleme 8.12.2021 - 20:46
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün özel bir Tv kanalında yaptığı konuşmada,  Kafkas ve Balkan kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma döneminde yurtlarını terk etmek zorunda kalmalarını " kaçtı" ve " sığındı" gibi sözlerle anlatması,  yanlış anlaşılmaya mahal verdiğinden aşağıdaki açıklamayı yapmak ihtiyacı doğmuştur.
ABHAZ Dernekleri Federasyonu ( ABHAZFED) Başkanı Murat Gümüş ile  Kafkas Dernekleri Federasyonu  (KAFFED) Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer'in yaptığı istişareler sonucunda,  Düzce ABHAZ Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet, Düzce ADİGE Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok'un da katıldığı toplantıda  Başkan Faruk Özlü ile bir araya gelmelerinin ve konu üzerine görüşmelerinin ardından Başkan Özlü şu açıklamayı yapmıştır:
"Bir TV kanalında yaptığım konuşmada Düzce’de yaşayan hemşehrilerimizin büyük bir kısmının Osmanlı'nın son dönemlerinde ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında göç yoluyla geldiklerini vurgulamak istedim. 
Konuşmam esnasında hassasiyet oluşturan kaçma vurgusunu esasen "zorla göç ettirme, zulüm görme ve sürgün edilme" şeklindeki gerçeğin halkımıza anlatılması adına kullandım. 
Hassasiyet oluşturan kelimeyi bu manada kullandığımın bilinmesini ve kamuoyunun bir kısmındaki anlaşılma seklini düzeltmek isterim. Başka anlamlar yüklenmemesini, hassasiyetle istirham ediyorum. 
Duzce kardeşliğin ve hoşgörünün örnek şehridir. Bunu Duzcemizin zenginliği olarak görüyoruz. Düzce’de yaşayan her bir insan, kökeni ve mezhebi ne olursa benim kardeşimdir"
Başkan Faruk Özlü'nün açıklamaları sonrasında,  Abhaz ve Kafkas Kültür Dernekleri, " Sayın Başkan Faruk Özlü'nün göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı Diasporamız adına kendisine teşekkür ediyoruz." şeklinde açıklamada bulundular.

ABHAZFED. BAŞKANI

MURAT GÜMÜŞ

KAFFED BAŞKANI

PROF. DR. ÜMİT DİNÇER


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 15.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız