SES: SAĞLIK EKİP İŞİDİR AYRIŞTIRAMAZSINIZ!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ( SES) üyesi sağlıkçılar bugün Atatürk Devlet Hastanesi önünde toplandılar, "Sağlık Ekip İşidir, ayrıştıramazsanız! Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!" diyerek zam açıklamasına tepki gösterdiler,  sağlıkçıların taleplerini dile getirdiler.

SES: SAĞLIK EKİP İŞİDİR AYRIŞTIRAMAZSINIZ!
6.12.2021 - 15:33
Haber Merkezi

SES Düzce temsilciliği, devlet hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Düzce İl Temsilcilik Başkanı Cemal Yılmaz, "sağlıkta dönüşüm” adı ile ifade edilen, halkın ve emekçilerin lehine olmayan uygulamalara karşı alanlarda olduklarını söyleyerek,  sağlık emekçilerinin ekonomik, özlük ve demokratik haklarına yönelik mücadele yanında halkın ücretsiz, ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hakkı mücadelesini de yürütmek zorunda kaldıklarını belirtti.

BİZLERİ AYRIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Yılmaz, " Ekonomik krizle birlikte iyice yoksullaşan halkın verdiği vergiler sağlık hizmeti almasına yetmiyor. 14 kalem de halkın cebinden çıkan katkı-katılım payları ve ilave ücretler, SGK Ödemesi kapsamından çıkarılan ilaçlar ve yılbaşından sonra zam gelecek diye piyasaya sunulmayan yüzlerce kalem ilaç nedeniyle yaşanan ilaç krizi, halkın sağlığa ödediği pay giderek artmakta ve sağlık hakkına erişimi zorlaşmaktadır. Sağlık Ekip İşidir. Ekibin Her Bir Üyesi, İnsanca Yaşayacak Bir Ücret ve Güvenli Çalışma Koşullarında Ekip Olarak, İş Barışı Bozulmadan Çalışmak İstemektedir. Önce TİS Sürecinde belirli kesime sabit ek ödeme artırdık sonra 1 Aralıkta Hekimlere ve diş hekimlerine ücret artışı sağladık söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bizleri ayrıştırmaya çalışan bu politikalara karşı birlikte mücadele ederek birlikte kazanacağız. Sahte enflasyon oranlarının bile altında ücret artışlarının altına sarı sendika imza atıp sonra çıkıp tarihi kazanım diyebiliyor. İktidar bir taraftan, Sağlık Bakanlığı öte taraftan, yetkili sendika diğer taraftan sağlık emekçilerinin aklıyla dalga geçiyor!" dedi.

SORUNLARIMIZ ÇOK DERDİMİZ BÜYÜK

Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti:

"Bıçak kemikte! Biz sağlık emekçileri COVID ile mücadele ederken, hastalanırken, hayatımızı kaybederken “emekleriniz ödenmez” edebiyatı yapanlara cevabımız netti. Hakkımız ödenir, ödeyin! 2022 yılı TİS masasına 100 den fazla talebi Konfederasyonumuz KESK üzerinden yollamıştık. Ancak birçok talebimiz ne hükümet tarafından ne de yetkili sendika tarafından tartışmaya dahi açılmamıştı. Evet, sorunlarımız çok, derdimiz büyük. Mücadele edecek çok başlığımız, kazanacak çok hakkımız var."

KISA VADEDE TALEPLER

Yılmaz, kısa vadede sağlıkçıların acil taleplerini şöyle sıraladı:

 - Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için döner sermaye performans uygulamalarının kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret verilmesi,

- 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200 ek gösterge verilmesi,

- Covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması,

- Sağlık Emekçilerinin Yıpranma payının herkesi kapsayacak ve geçmiş yıllardaki hizmetimizi de içerecek şekilde düzenlenmesi,

-Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet alanlarında güvencesiz, düşük ücretlerle çalıştırılmnın kaldırılması,

İŞ BIRAKTILAR

Bugün sağlıkçıların bu talepler için iş bıraktıklarını ve alanlarda olduklarını söyleyen Yılmaz,  KESK e bağlı Sendikalar olarak imza Kampanyasına ve 19 Aralık Pazar günü İstanbul Kartal da düzenlenecek Mitinge katılım için çağrıda bulundu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 17.01.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız