Bedelli Askerlik Güncel Başvuru Ücreti Kaç Paradır? Nasıl Başvurulur?

Başvuru yapmak isteyen kişi T.C. kimlik numarası ile E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. E-Devlet sistemine giriş yapmak isteyen kişi için E-Devlet şifresi zorunludur. E-Devlet şifresini bilemeyen başvuru yapmak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine giderek kimlik kartları ile şifrelerini alabilirler. Bu safhada E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmalıdırlar.

Bedelli Askerlik Güncel Başvuru Ücreti Kaç Paradır? Nasıl Başvurulur?
15.06.2021 - 18:01
0

Giriş işleminin ardından bedelli askerlik başvurusu sorgulanarak gerekli bilgiler doldurularak, başvuru yapılır. Bu aşamada tecil işlemleri başvuruyu yapabilmek için iptal edilmelidir. İptal işlemi için çıkan sayfa üzerinden uygun neden belirtilmelidir. Bu işlemin ardından işlem kaydedilip, ödeme ekranı açılınca ödeme işlemi için gerekli bilgiler doldurulmalıdır. 

Bedelli Askerliğe Başvurmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bedelli askerliğe başvuru için gerekli koşullar öncelikle başvuru yapmak isteyen kişi için öncesinde belirlenmiş askerliğe başlangıç tarihinin bulunmaması gerekir. Bedelli askerliğe başvuru yapmak isteyen kişinin yaş sınırını geçmiş olması zorunludur. Askerlik için yoklama alındığı takdir de saklı olamamış olmak gerekir. Bedelli askerliğe başvuru için başvuruyu kişinin kendisi yapması gerekir. Diğer durumlar da başvuruyu kişinin eşi, birinci ya da ikinci dereceden akrabası veya vasisi var ise vasisi yapabilir. 

Yoklaması olmamasına rağmen, yoklama esas sağlık muayenelerinden 31 Aralık tarihine kadar ‘’ Askerliğe elverişlidir.’’ kararı alması başvuru yapmak isteyen kişi için zorunludur. Askerlik hizmetine alınan kişi alındığı yıl da olan celp ve sevk tarihleri içinde belirlenmiş dönemlere göre tercihte bulunarak hizmete sevk edilmesi gerekir.


 Bedelli Askerlik Ücreti Kaç Paradır?
Bedelli askerlik tutarı her yıl için değişim gösterir. Bu değişim gösteren tutar toplam da ödenen bedele denk olur. Fakat bu toplam tutar sene içerisinde de ilk 6 ay ve son 6 ay olmak üzere iki farklı tutar belirlenerek bedelli askerlik başvurusu yapıp hak kazanan kişiden ödeme talep edilir. Buna göre 2021 yılı itibari ile ilk 6 aylık süre zarfında bedelli askerlik yapmak isteyen kişinin başvurusunun onayı ardından ödemesi gerek miktar 39.788,64 TL olarak belirlenmiştir. 

Bu tutar 2021 yılı ilk 6 ayı için geçerli olup sonrasında ki 6 aylık süreç için talep edilen miktar henüz açıklanmamıştır. Bu son 6 aylık dönemin tarihleri 1 Temmuz 2021 ve 31 Aralık 2021 tarih aralığında ki celp ve sevk dönemlerini kapsar.

Bedelli Askerlik Celp Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik için celp sorgusu yapmak isteyen bedelli askerliğe hak kazanmış kişiler bu celp sorgularını E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilir. Buna göre bedelli askerliğe hak kazanan ve ödeme işlemlerini de tamamlamış olan kişi için celp sorgulamasında E-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra sistem de arama kısmına Bedelli Askerlik Celp Sorgulama ifadesini aratıp sistemden net tarihlere ulaşabilir. 

Bedelli Askerlik Sevk Yeri Nasıl Sorgulanır?

Bedelli askerlik sevk yeri sorgulaması yapmak için öncelikle bedelli askerlik için gerekli tüm adımları sağlamış olmak gerekir. Sevk yerini öğrenmek için kişi başvuru onayının ardından ödeme işlemini gerçekleştirmiş olmalı ve celp dönemi kesinleşmiş olmalıdır. Ardından sevk yerini öğrenmek için E-Devlet uygulamasından faydalanabilir. Bunun için E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Bedelli Askerlik Sevk Sorgulaması yapabilir. Kısa dönem askerlik yapan kişiler için bu sorgu sistemi yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulaması olarak erişim sağlanabilir. Bedelli askerlik hizmetini gerçekleştirecek kişiler için ardından sevk bilgileri ve yol izinleri aktarılır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.