'SON YILLARIN EN İYİ FINDIK REKOLTESİ'

'SON YILLARIN EN İYİ FINDIK REKOLTESİ'
12.06.2021 - 09:59

Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındık üretimi için yeni sezon öncesi rekolte tahminleri yapılmaya başlandı. Fındık sektörünün önemli paydaşlarından olan Karadeniz Fındık ve Mamulleri ihracatçı Birliği Başkanı Edip Sevinç, önemli açıklamalarda bulundu. Edip Sevinç, yaklaşan sezon öncesi fındığa dair her konuda önemli bilgiler paylaştı.

Edip Sevinç; '' Türkiye bütün kurumlarıyla beraber fındık konusunda son derece itibarlı bir ülkedir. Son yılların en iyi fındık rekoltesi geliyor diyebilirim. Türk üreticisini, fındık üreticisini ayakta tutabilmenin, kazandırabilmenin bir tek yolu var oda dünya fındık tüketimini Türkiye orijinli olarak artırmaktır. Yoksa bu işin sonu kötüye gidecek'' dedi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, yapmış olduğu açıklamada 2020 yılı Türkiye fındık rekoltesi tahminlerini değerlendirdi.

Sevinç şunları kaydetti;

“ Yapılan bazı polemiklerde Birliğimiz rekolte tahminlerine de atıfta bulunulduğu için bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılmakta olan rekolte tahminleri 15 yıldan bu yana bilimsel yöntemlerle ve aynı Ziraat Mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Birliğimizin tek amacı, her zaman olduğu gibi rekoltenin gerçeğe en yakın şekilde tahmin edilmesi olup, bu çerçevede açıkladığımız rekolte tahmininin daha önce başka kişi veya kuruluşlarca açıklanan tahminlerle uyumlu olup olmadığı hiçbir şekilde ilgilendiğimiz bir konu değildir. Esasen geçmiş yıllardaki rekolte tahminlerimizin herkesten farklı olması da  bu hassasiyetimizin bir göstergesidir.

Hele ki rekolte tahminimizin siyasi Saiklerle siyasilerin kendi polemiklerinde kullanılması hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği gibi Birliğimiz bu tartışmaların hiçbir zaman içinde olmamıştır ve olmayacaktır.

Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, en sağlıklı rekolte tahmin çalışmaları Temmuz ayında yapılan çalışmalar olup, Mayıs ayında yapılan çalışmalar karanfilden çotanağa geçişin erken evresinde yapılan çalışmalar olduğu için Temmuz ayı tahminleri ile kıyaslanması doğru değildir.

Hal böyle olmakla birlikte yapılan tartışmalarda maalesef sadece Mayıs ayında açıkladığımız rekolte tahmininin öne çıkarılması Birliğimiz tarafından da üzüntüyle karşılanmaktadır “ ifadelerinde bulundu.

Edip Sevinç son olarak,  '' Türkiye bütün kurumlarıyla beraber fındık konusunda son derece itibarlı bir ülkedir. Son yılların en iyi fındık rekoltesi geliyor diyebilirim “ değerlendirmesi yaptı.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız