KANSER HAFTASI İÇİN ÇİLİMLİDE BİLGİLENDİRME

Halkın kanser ve kanserden korunma konusunda farkındalığını artırmak için Türkiyede, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenleniyor.

KANSER HAFTASI İÇİN ÇİLİMLİDE BİLGİLENDİRME
  • 4.04.2019 11:17
  • (0)

Kanser Türkiye'de ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alması nedeniyle önemli bir toplum sağlığı sorunu olarak dikkat çekiyor. Günümüzde kanserin %30-50’si önlenebilir. Bu, kansere neden olan risk faktörlerinden kaçınma ve erken teşhis ile mümkündür. Birçok kanserin iyileşme olasılığı, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse yüksektir

Ülke genelinde kanser taramaları; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) , Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri(SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri(ASM) de meme kanseri tarama programı kapsamında  40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi, serviks kanseri tarama programı kapsamında 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir smear ve HPV DNA testi, Kolorektal kanseri tarama programı kapsamında 50-70 yaş arasındaki erkek ve kadınlara 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz'ın katılımıyla halkın farkındalığını artırmak amacıyla Çilimli'de yürüyüş düzenlenmiş olup, Kaymakamlık önünde stant açarak bilgilendirmelerde bulunuldu.  Ayrıca Mülteci Destek Derneği (KETEM(  Sorumlusu Dr. Ayşe Filiz Tekin tarafından katılımcılara eğitim verildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.gunaydinduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 15.06.2021

E-Gazete Arşivi