Merve Deniz Yazısı
  • Merve Deniz

    Merve Deniz

PARKİNSON HASTALIĞI VE FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYONU

Tarih: 20.09.2019 Okunma: 320 kez okundu

Parkinson Hastalığı Nedir ?

Parkinson hastalığı, hareketi etkileyen ilerleyici bir sinir sistemi bozukluğudur.

Hareketlerimiz beyindeki sinir hücreleri (nöronlar) ile birbirlerine ve nörotransmiterler denilen kimyasalları kullanarak mesajlar ileten ve vücudun geri kalanına iletilir. Beynin temelinde nigra adı verilen bir bölge, hareketi kontrol eden nörotransmiterlerden biri olan dopamini üretir. Parkinson hastalarında dopamin üreten hücrelerin % 70-80’i yavaş yavaş bozulur ve kaybolur. Buna nörodejenerasyon denir.

Dopamin üreten nöronların kaybı, beynin hareket ve dengeyi kontrol eden kısmında düşük dopamin seviyelerine neden olur. Sinir hücreleri beyin mesajlarını düzgün bir şekilde iletmediğinde, hareket artık düzgün bir şekilde kontrol edilmez ve Parkinson semptomları ortaya çıkar.

 

Parkinson Hastalığının Nedenleri

Parkinson hastalığında, beyindeki bazı sinir hücreleri (nöronlar) yavaş yavaş parçalanır veya ölür. Semptomların çoğu beyninizde dopamin adı verilen kimyasal bir haberci üreten nöron kaybından kaynaklanıyor. Dopamin seviyeleri azaldığında, anormal beyin aktivitesine neden olur ve Parkinson hastalığının semptomlarına yol açar. Parkinson hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak araştırmacılar bunun dopamin üreten sinir hücrelerinin ölmesine neden olan genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olduğunu düşünüyor.

 

Parkinson Hastalığının Belirtileri

İstirahat halinde ortaya çıkan titreme (tremor).Genellikle başlangıçta tek eldedir.Zamanla aynı taraf bacağa ve karşı taraftaki ele geçebillir.Titreme dinlenirken olup uyurken kaybolur.Sinirlilik ve yorgunluk hali titremeyi artırır.

Hareketlerde yavaşlama (bradikinezi)

Kollar,bacaklar veya gövdede sertlik (rijidite).Sertlik veya katılık boyun kaslarından başlar ve başın gövdeden önde tutulmasına neden olur.Bel kemiği de etkilenip öne doğru eğilir.Diz ,kalça ve kol eklemleri bükük hal alır.

Denge bozukluğu

Koordineli hareketlerde bozukluk

Düşmeler (postüral instabilite)

El yazısında küçülme

Etkilenen vücut tarafında kol sallamada azalma

Etkilenen vücut tarafındaki ayakta sürüme

Donma,duraksama ( Özellikle yürümeye başlarken olur.)

Donuk yüz ifadesi

Cansız konuşma,boğuk konuşma

Geriye doğru düşme eğilimi

Göz kıpma ve yutma reflekslerinde azalma

 

Parkinson Hastalığında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Parkinson hastalığında uygulanan rehabilitasyonun amacı;hastanın günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını sağlamak,yaşam kalitesi ve fonksiyonelliğini artırmaktır.

Yapılan Değerlendirmeler

Normal eklem hareket değerlendirmesi

Solunum değerlendirmesi

Rijidite değerlendirmesi ( kas -eklem sertliği )

Postür değerlendirmesi ( hastanın duruş şekli )

Kas kısalıkları ve kas kuvveti değerlendirmesi

Yürüyüş ve denge değerlendirmesi

Fonksiyonel değerlendirme

Tüm bu değerlendirmeler fizyoterapist tarafından yapıldıktan sonra hastaya özel bir fizik tedavi programı hazırlanır.

Tedavide kaslarda meydana gelen sertliklerin ve ağrının giderilmesine yönelik uygulamalar yapılır. Ağrı kesici akımlar, sıcak uygulamalar ve gevşeme teknikleri ve manuel terapi ile kas esnekliği korunmaya ve ağrı giderilmeye çalışılır. Yürüme ve denge çalışmaları ile daha güvenli yürüyüş sağlanmaya çalışılır. Yön değiştirme, adım uzunluğunu ayarlama, kol salınımlarını temin etme önemlidir. Eklem sertliği oluşumunu engellemek için eklem hareket açıklığını koruma ve germe egzersizleri verilir. Hastanın postürünün düzeltilmesi amacıyla gövdenin eğilmesini sağlayan kaslara germe, gövdenin dik durmasını sağlayan kasları güçlendirme egzersizleri çalışılır. Sürekli öne eğik duruş solunum, kapasitesinin düşmesine yol açabileceğinden, solunum kapasitesini artırmaya yönelik egzersizler verilir.Koordinasyon egzersizleri çalışılır.

Son yıllarda egzersiz ile beyin ilişkisinin incelendiği pek çok çalışmada özellikle nörodejeneratif hastalıkların oluşmasına sebep olan nöron ölümünün düzenli egzersizle azaldığı ve hatta nöronların sayılarının ve büyüklüklerinin arttığı gösterilmiştir. Bu sayede aralarında Parkinson hastalığının da bulunduğu birçok nörodejeneratif hastalığa karşı durabileceğimiz görüşü bilim adamlarınca desteklenmektedir. Parkinson hastalarının ilaç tedavilerine ek olarak egzersiz çalışmaları yapılmasının önemi büyüktür.

                       

 
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları