Merve Deniz Yazısı
  • Merve Deniz

    Merve Deniz

BEL FITIĞININ AMELİYATSIZ TEDAVİSİ MÜMKÜN!

Tarih: 10.09.2019 Okunma: 103 kez okundu

Bel fıtığı nedir ? Nasıl oluşur? Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel ağrısının en sık ve en önemli nedenlerinden biri olan bel fıtığı, omurlar arasındaki disk dediğimiz yapının, zorlanma, ağır kaldırma gibi aktiviteler sonrasında etrafındaki liflerin yırtılarak sinir kanalına doğru çıkıntı yapmasıdır. Belirtileri genellikle bel ve bacak ağrısıdır. Bu ağrı hareketle, ağrı kaldırmakla, öksürük ve hapşırıkla artar , bacağa doğru yayılım gösterir. Sinir kökü hasarına bağlı olarak ayakta uyuşma , karıncalanma ve güç kaybı gelişebilir.

Peki, bel ağrımız var, ne yapmalıyız?

Bel ağrısı yakınmanız varsa ilk yapmanız gereken bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanına muayene olmaktır. İyi bir muayene sonucunda bel fıtığından şüphelenilirse ve gereklilik varsa röntgen ve MR ile teşhis kesinleştirilmelidir. Bel fıtığının teşhisinde MR bize fotoğrafik olarak fıtığın olup olmadığını; eğer varsa hangi derecede olduğunu gösterir.

Sadece MR yeterli midir? MR ‘a bakılarak karar verilebilir mi?

Maalesef son yıllarda gittikçe artan oranda şu sözleri hastalarımızdan duymaktayız: ‘ Doktora gittim, MR’ a baktı, fıtığın patlamış, acil ameliyat olman gerekir. dedi ‘ Tam ve düzgün bir fizik muayene yapmadan, EMG bulgularını görmeden, sadece MR ile ameliyat kararı vermek doğru bir yaklaşım değildir. Sonuçları 2006 yılında yayınlanan, dünya çapında yapılan bir araştırma göstermiş ki; bel fıtığından dolayı ameliyat olan hastalar ile ameliyat olmayan hastalar, 4 yıl boyunca takip edilmişler ve 4 yıl sonunda aralarında herhangi anlamlı bir fark bulunmamıştır.  Bu yüzden bel fıtığı hastasına en doğru yaklaşım, muayene, MR ve EMG bulgularının birlikte değerlendirilmesi ile sağlanmaktadır.

Bel Fıtığında Bütüncül Fizik Tedavi Yaklaşımı

Fizik tedavi açısından bilinen en iyi yöntem ; kuru iğneleme,manuel terapi,kişiye özel egzersiz programı ve beslanmenin düzenlendiği bütüncül fizik tedavi yaklaşımıdır.

Kuru iğne,çeşitli uzunlukta akupunktur iğneleriyle uygulanan ilaçsız, yan etkisi olmayan ,vücudun kendi iyileştirme mekanizmasını aktive eden ve destekleyen bir yöntemdir. Uygulanan bölgede dolaşımı artırarak ağrıya neden olan mediatörlerin bölgeden uzaklaştırılmasına yardımcı olur,vücudun kendi ağrı kesicilerinin(endorfin,enkefalin vb.) bölgede aktif olmasını sağlar.Derin kas spazmlarının çözülmesinde çok etkilidir.

Manuel terapi;etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış,yumuşak doku,eklemler ve sinirlerdeki işlevsel bozuklukları ve hareket kısıtlılıklarını belirlemek ve geri dönüşümlü olanları düzeltmek amacıyla yalnızca eller kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.Manuel terapide kas,eklem,sinir mobilizasyon teknikleri ve manipülasyon teknikleri ve miyofasiyal gevşetme teknikleri uygulanır.Böylece eklemlerdeki hareketlilik artırılır,kasların daha etkin çalışması sağlanır,sıkışan sinirin etrafındaki dokular gevşetilerek sinirin üstündeki baskı ortadan kaldırılır ve daha rahat hareket etmesi sağlanır.Manuel terapi vücudun kendi iyileşme mekanizmasını aktive eder ve destek olur.

Tedavi edici egzersizler adının verdiğimiz özel egzersizler, fizyoterapist tarafından her hastaya özel olarak belirlenir. Bu egzersizler, bel çevresi kasları ve bağların yeniden şekillenmesini,kas kuvvetinin artmasını,dokuların esnekliğinin tekrar kazanılmasını sağlayarak iyileşmeyi destekler ve fıtığın tekrarlamasını önler.

Tüm bunlar uygulanıp beslenme şekli de düzenlendiğinde bel fıtığının, aynı ayak bileği yaralanması gibi vücudun kendi iyileştirme mekanizması tarafından iyileştirilmesi,hastaların fıtıktan ve şikayetlarinden %100 kurtulmaları mümkün!

                                                                                                                                                                                                                                                                             Fizyodeva Sağlıklı Yaşam ve Fizik Tedavi Merkezi

                                                                                  Fizyoterapist Merve Deniz

                                                                                    0 380 514 10 81
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları