Levent Görün Yazısı
  • Levent Görün

    Levent Görün

AMPÜTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI

Tarih: 25.10.2017 Okunma: 410 kez okundu

Kafalarımızın içindeki engelleri aştığımızda neler başarabileceğimizi bize gösteren Ampüte Futbol Milli Takımımızı kutluyoruz. İçten ve büyük bir mücadele örneği göstererek elde edilen bu başarı, herkese örnek olmalıdır. Ülkemizde son yıllarda futbol üzerinde büyük bir eleştiri baskısı oluşmakta ve bu aslından haklı bir durumdur da ancak yine de baskı ve sadece eleştiriye, yerden yere vurmaya dayalı bir yöntemse bize hiçbir şey kazandırmayacaktır. Milli takım ve kulüp takımlarımızın içinde olduğu bu kötü durumun sebeplerini iyi analiz etmeyip, bu başarısızlığı günlük kavgalar ve tartışmalarla geçiştirirsek sadece kendimizi kandırmış oluruz. Rasyonel olarak her sorunun mantıksal bir çözümlemesi vardır. İnsanlar inanmak istedikleri şeye inanırlar ancak inandıkları şey, mantıksal çerçeveden uzaksa, o sadece inanana zarar vermekle kalmak inanılana da zarar verir. Ampüte Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu olmuş ve bizi gururlandırmışsa, bir o kadar da A Milli Futbol Takımımızın başarısızlığı bizi üzmüştür. Başarı sadece hırs, para, istekle olmaz. Başarı uzun vadeli planlama gerektirir. Büyük takımların örneğin Real Madrid, Barcelona gibi takımların nasıl büyük takım olduklarını incelerseniz, Almanya ve İngiltere liglerinin nasıl bu kadar popüler olduğunu incelerseniz, şunu görürsünüz. Bu ligler ve takımlar, geleceği görmüşler ve yeniliklere ayak uydurarak büyük projeler geliştirmişlerdir. Bizim kendi sahamızda yenildiğimiz İzlanda takımı, 350 bin nüfusu olan Düzce kadar bir ülke aslında. 350 Bin nüfusu olan bir ülke nasıl oluyor da 80 Milyona aşkın bir ülke takımını deplasmanda yeniyor. Buna en güzel örneği aslında Mehmet DEMİRKOL vermiştir. Oluşturulan kabadayı futbolu kültürü Türk futbolunu bitirmiştir. Her başarısızlığın arkasından hep bir suçlu ortaya koyup başarısızlığın üzerine güncel ve medyatik tartışmalarla kapatan futbol yöneticileri, günlerini kurtarmışlardır ancak geleceklerini batırmışlardır. Çünkü ülkemizde futbolun geleceği tartışılmaya başlanmıştır. Milyon dolarların harcandığı futbol da başarılı olamazken, voleybol, basketbol ve diğer takım sporlarında, bireysel sporlarda elde edilen uluslararası başarılar, insanlara farklı şeyler düşündürmektedir.

Futbolda başarılı olmak, kalıcı başarı yakalamak her şeyden önce uzun vadeli planlama gerektirir. Her ayrıntı en ince şekilde ortaya koyulmalı, hiçbir hırs, siyasi beklenti ve para kazanma hırsına kurban edilmemelidir. Aksi halde herkes kendi adamını bir yerin başına getirmeye çalışır ki bu da yine futbola zarar verecektir. Siyaset dışında insanlar futbolu sevdikleri için değil, para kazanma aracı gördükleri için onun peşine düşmektedir. Bu durum ise etik dışı davranışların oluşmasına neden olmaktadır.

Futbolda gelecek, çalışmakta, okul sporlarının canlandırılmasında, alt yapı antrenörlerinin daha nitelikli hale getirilmesinde, daha az profesyonel takım sayısında, daha geniş ve sağlığa uygun alt yapı tesislerinin varlığında, daha akılcı ve uzun  vadeli planlama yapılmasındadır. Yoksa günlük ve kısır çekişmeler içerisinde zamanımızı harcar, 350 Bin nüfuslu ülkeye elenince oyuncuları yerden yere vurur ve bir daha ki dünya kupasına katılma şansımızı da bir 4 yıl daha öteleriz.
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları