İlhami Atasever Yazısı
  • İlhami Atasever

    İlhami Atasever

Düzce Öğretmenevi binası neden yenilenmiyor?

Tarih: 29.06.2020 Okunma: 180 kez okundu

Düzce öğretmenevi binasının yenilenmesi ile ilgili bu köşeden;

09.11.2015 tarihinde “Prefabrik binada yıllardan beri hizmet veren Öğretmenevi binasının” yenilenme zamanı,

16.02.2016 tarihinde “Düzce öğretmenevi binası yenileniyor!”,

23.11.2016 tarihinde “Öğretmenevi binasının yapım işi ne oldu?”

15.06.2017 tarihinde “Düzce öğretmenevi binası yenilenmeyecek mi?”,

22.11.2018 tarihinde “Düzce öğretmenevi binası artık yenilenmeli!” başlıkları ile konuyu dile getirmiştim.

Yapılması planlanan yeni Öğretmenevi binası için Kiremitocağı Mahallesinde, Gençlik Merkezi Müdürlüğü binasının yanıbaşında yaklaşık 6.5 dönüm yer tahsisi yapılmıştı. Bildiğim kadarı ile yaklaşık 4 yıl önce bu yerin zemin etüdü yapılmış projesi de çizilmişti! Böyle bir öğretmenevi binası hem kendisine gelir sağlar, hem de kendi camiasına olduğu gibi vatandaşlarımıza da hizmet verir. İlimize yapılacak böyle bir yatırım doğru bir yatırım olmaz mı? 

Eğitim sendikaları tarafından da eksikliği dile getirilen öğretmenevi binası, bir önceki sayın valimizin başkanlığında 20.01.2016 tarihinde bir toplantı düzenlenmişti. Toplantıya Düzce Belediye Başkanı, Milli Emlak Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, Defterdar, Düzce Belediyesi İmar Müdürü ve Memur-Sen Düzce temsilcisinin de katıldığı toplantıda yeni öğretmenevi binasının yapımı için istişarelerde bulunulmuştu. Azmimilli Mahallesi, Gazhane Caddesi üzerinde bulunan mevcut Öğretmenevinin yeni yeri için Kiremitocağı Mahallesi’ne yeni yapılan Gençlik Merkezi mevkii düşünülüyordu. 

Şu an 14 yatak kapasite ile hizmet veren Öğretmenevinin yatak kapasitesinin artırılarak “4 yıldızlı bir öğretmen evine dönüştürülmesi planlanıyordu. Proje çalışmalarının devam ettiği yeni Öğretmenevi binasının, artan nüfusa cevap vermesi isteniyordu. Küçük, orta ve büyük toplantı salonları, 1500 kişilik düğün, kongre salonu, restoranı olan, 250-300 kişilik toplantı-yemek salonu, bay ve bayan kuaförü, dinlenme ve tv odaları olan, çocuk parkı, engelli, suit odaları bulunan 200 kişilik oteli olan bir proje yapılamaz mı? En az 300 araçlık parkı olan yeni Öğretmenevinin 2019 yılının Mart ya da Nisan ayında temelinin atılması hedefleniyordu.” Şeklinde o ve daha sonraki tarihlerde basında haberler çıkmıştı. Herşeyi hazır olduğu söylenen o temel neden bugüne kadar atılmadı?

Düzce’ye yeni bir Öğretmenevi binası uzun zamandan beri yapılması şiddetle ihtiyaç olan önemli hizmet binalarımızdan biridir. İlimizde zaman zaman çalıştaylar, seminerler, konferanslar, bilim şenlikleri yapılıyor. Yurt genelinde bazı yerler vardır ki çeşitli bakanlıkların seminerleri genellikle oralarda olur, haftalık veya iki haftalık sürelerle oralara çok sayıda insanlar yönlendirilir. Böyle bir öğretmenevi binasında hem seminerler yapılır hem de bir çeşit tatil yapılarak bulunduğu ilin ekonomisine de katkı sağlanmış olur. Düzce olarak Denizimiz, yaylalarımız, şelalelerimiz, raftingimiz, mağaralarımız vb. tabii güzelliklerimiz var. Bakanlıkların resmi olarak görev yapan memur veya amirleri, resmi olarak yönlendirebilecekleri ve ilimize yakışır bir öğretmenevi binamız neden olmasın? 

Hali hazırda, fiziki olarak küçük gibi gördüğümüz öğretmenevi binamız kalitesiyle, ucuz fiyatlarıyla müşteriye hizmet verirken aynı zamanda para da kazanıyor. Altın yumurtlayan tavuk misali böyle bir kurumun neden kendisine ait çok fonksiyonlu bir binası olmaz? Düzce olarak böyle bir kurumun geliştirilmesi ve değerlendirilmesi için neden çaba gösterilmez? Doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum.

Çok fonksiyonlu bir öğretmenevi binasının yapılması artık ilimiz için lüx değil ihtiyaç olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Yapılması istenen binanın yeri var, projesi var, maddi anlamda da birçok imkanları olduğu da söyleniyor ama ne hikmetse binanın inşaatına bir türlü başlanmıyor. İlimize yeni bir öğretmenevi binasının neden kazandırılamadığını birisinin çıkıp içinde yaşadığımız topluma izah etmesi gerekiyor. Aksi halde insanların kafasında çeşitli soru işaretleri oluşuyor!

Düzce Öğretmenevi birçok taşımalı okulun yemeğini veriyor. Aynı anda çok sayıda insana yemek yapılabilecek kapasiteli mutfağı olan, Spor organizesi yapılabilecek özelliğe sahip bir öğretmenevi projesi neden hala düşünülmez? Çizilmiş olduğu söylenen proje gerekiyorsa daha da geliştirilebilir ve bundan sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye edebileceği özel tip proje olarak da değerlendirilebilir! 

Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulları Döner Sermayeli İşletmeler olmayıp, Genel Bütçe Kapsamında olmayan ve bütün işletme giderlerini kendi işletme geliriyle karşılayan kurumlar olarak bilinmektedir. Hem kazanır hem de kazandırır.

Mevcut haliyle yıllık 8-9 milyon cirosu olduğu ve kendi imkanlarıyla 55 kişiye istihdam sağladığı söylenen öğretmenevi müdürlüğü böyle bir binayı belki kendisi bile yapabilir. Olur mu öyle şey demesin kimse örneği var. Mesela; Bu satırların yazarı görevdeyken görev yaptığı kurumun binasını yine kurumumuzun derneği üzerinden o zamanki valimizin ve dernek başkanımızın destekleri ile başlatılarak kaba inşaatını bitirmiş ve kalanını da devletin verdiği parayla bitirmiştik. O kurum şimdi problemsiz bir şekilde Düzce halkına hizmet veriyor! 

Yapılması planlanan veya düşünülen öğretmenevi binası ile ilgili tüm bilgiler ilgililerden alınır ve proje masaya yatırılırsa bu iş olur diye düşünüyorum. Dört yıl önce yapımına karar verilmiş olan öğretmenevi binasının yapımı o tarihlerde başlamış olsaydı bugün hizmet veriyor olacaktı, yapım maliyetini çoktaan amorti ederek devletin kasasına belki de para bile giriyor olacaktı. Sayın valimizin ilgililerden asıl bilgileri alarak yeni bir öğretmenevi binasının yapımı ile ilgileneceğine inanıyorum. Hoşçakalın.
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları