İlhami Atasever Yazısı
  • İlhami Atasever

    İlhami Atasever

Yollardaki hız sınırlayıcı kasisler - Elektrik trafosunun görüntüsü hoş değil!

Tarih: 18.05.2020 Okunma: 54 kez okundu

Asfalt yola yapılan hız sınırlayıcı kasisler!

Zaman zaman bu köşeden şehir içindeki yollara araçların hızını yavaşlatmak amacıyla yapılan hız sınırlayıcı kasislerle ilgili yazdım. Şehir içindeki bulvar, cadde ve sokaklara araçlar sarsıntısız şekilde, kaliteli bir yolculuk yapılsın diye asfalt yapılır. Daha sonra da araçların kaliteli gidişini önlemek, yani araçların yavaş gitmesini sağlamak için yollara hız sınırlayıcı kasisler döşeriz.  Hoş değil ama insanımızın sağlığı için maalesef bu tedbirler alınmak zorunda. 

Çok daha önceleri asfalta konulan hız sınırlayıcı kasislerin birçoğu standart dışıydı. Zaman içinde belediyemiz bu konuda düzeltmeler yaparak konulan bu hız sınırlayıcı kasisleri hem standarda uygun hale getirdi, hem de araçları yormayacak şekilde ve yine asfalttan geniş hız sınırlayıcı kasisler yaptı. Ondan sonra da şikayetler kesilmişti. Fakat son günlerde özellikle Körpeşler mahallesinde yeni açılan caddeye ve Arapçiftliği istikametine giden yollara kauçuk hız sınırlayıcı kasisler konulduğunu görmekteyiz. Bu konuda sürücüler, hız sınırlayıcı kasislerden araçları çok sarsıyor şeklinde şikayetçi olmaya başladılar. 

Kauçuk hız sınırlayıcı kasisin tarifine baktım şöyle yazıyor; Şehir içi yollarda, açık veya kapalı otopark giriş ve çıkışlarında, okul önleri gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, trafik denetim istasyonlarında, kısaca yüksek hız yapılmasının tehlike oluşturacağı her alanda asfalta, betona veya kaldırım taşına monte edilmek için üretilmiş bir malzeme. Hız sınırlayıcı kasiste kauçuk kullanılması sayesinde, üzerinden geçen araçların tümseğin etkisini daha az hissetmesi sağlanır. Kauçuk malzeme kullanılarak üretilen kasisler sağlam ve esnektir… Sordum araştırdım değişik ebatlarda “Kauçuk hız sınırlayıcı kasisler” var. Eni 40 cm.den tutun da 100 cm.ye kadar.

Peki yukarıda bahsettiğim kasisler hız sınırlayıcı mı yoksa hız kesici mi? Eni daha geniş olan ve hızı kesmek için değil ama yavaşlatan hız sınırlayıcı kasisler kullanmak daha doğru olmaz mı? Sürücüler ve araçtaki yolcular dar olarak yapılmış olan kasislerin asfalta monte edilmesinden son derece rahatsız. Benden söylemesi.   

Elektrik Trafosundaki o yazılar hiç hoş değil! 

Çoban kavşağından Konuralp Mahallesine D-655 yolundan giderken Karaca köprüsünü geçmeden hemen sağ tarafta bir Elektrik trafosu var. Trafonun duvarlarının görüntüsü hiç hoş değil ve hoş olmayan çirkin yazılarla dolu, görüntü de hiç hoş değil.

Trafonun görüntüsü ile kim ilgilenmeli? Sedaş mı, belediye mi? Kim ilgilenir bilemem ama bazı trafoların üzerine yağlı boya ile resimler yapılmış. Güzel de olmuş. Bu trafonun da Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğündeki resim öğretmenleri veya Güzel Sanatlar Meslek Lisesi Resim öğretmenleri, kursiyer ve öğrencileri tarafından yağlı boya ile boyansa daha güzel bir görüntü oluşturulamaz mı? Bu konuda nasıl bir önlem alınabilir, ne yapılabilir, düşünmeye değmez mi? Ne dersiniz? Hoşça kalın.
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları