Siyaset Haberi
CHP'li Vekil Teşvikte Düzce'yi Örnek Gösterdi

CHP'li Vekil Teşvikte Düzce'yi Örnek Gösterdi

27.11.2019 \\ Siyaset Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 bütçe müzakeresi yapıldı. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak'ın teşvikte 3. bölgede yer aldığını, komşu il Düzce'nin 4. bölgede yer alması nedeniyle Düzce ile rekabet edemediklerini söyledi. Vekil Demirtaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a ithafen "en azından Düzce ile eş değer bölge olalım, rekabet edebilelim, yoksa Zonguldak'ı zor günler bekliyor" dedi.

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 bütçe müzekareleri yapıldı. Toplantıda CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın Düzce çıkışı dikkat çekti. Zonguldak'ın teşvikte 3. Bölgede yer aldığını belirten CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Düzce ile rekabet edemediklerini söyledi. Demirtaş açıklamalarına şu şekilde devam etti; "Teşvik paketleri Zonguldak'ta amacına ulaşmadığı gibi komşu il Düzce'nin teşvikte 4. bölgede yer alması nedeniyle Zonguldak'ın yatırım cazibesi düşmüş ve Zonguldak yatırım yapılmayan bir il haline dönüşmüştür. Bu da maalesef Zonguldak ekonomisini küçülterek iflas noktasına getirmiştir" dedi.

"EN AZINDAN DÜZCE İLE EŞ DEĞER OLALIM"

CHP'li Vekil Ünal Demirtaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanından Zonguldak'ın en azından 4. bölgeye çıkarılmasını isteyerek; "Sayın Bakan, bu sebeple sizden acil olarak SEGE-2011 verilerinin güncellenerek Zonguldak'ın yatırım teşvik derecesinin yükseltilmesini talep etmekteyiz Zonguldaklılar olarak. Aksi takdirde hiç değilse şunu ifade ediyorum: En azından Düzce'yle eş düzeye çıkartılmamız halinde hiç değilse onlarla daha rahat rekabet edebiliriz diye düşünüyorum. Eğer bunları yapmazsanız Zonguldak'ı Çok daha zor günler bekliyor Sayın Bakanım" ifadelerini kullandı.

TEŞVİK UYGULAMASI NEDİR?

15/06/2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında yer alan desteklerin uygulanması açısından iller, sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyeleri dikkate alınarak altı bölgeye ayrılmıştır. Bölgesel Teşvik Sistemi de belirlenen bölge ayırımları esas alınarak uygulanmaktadır.

Altıncı bölgede diğer bölgelerdeki yatırım projeleri için uygulanmayan sigorta primi işçi hissesi desteği ve gelir vergisi stopajı desteği de sağlanıyor. Vergi indirim oranı birinci bölge için yüzde 50 uygulanırken, bu oran altıncı bölgede yüzde 90’a çıkıyor. Sanayinin merkez üslerinin yer aldığı birinci ve ikinci bölgelerde ise faiz desteği uygulanmıyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması’nda sağlanan desteklerden olan vergi indirimi, bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösteriyor. Vergi indirimi oranı, uygulanacak vergi oranı, yatırıma katkı oranları olarak üç kategoriden oluşan vergi indirimi, kademe kademe artıyor. Buna göre vergi indirimi oranı, birinci bölgede yüzde 50, ikinci bölgede yüzde 55, üçüncü bölgede yüzde 60, dördüncü bölgede yüzde 70, beşinci bölgede yüzde 80 ve altıncı bölgede yüzde 90 olarak uygulanıyor. Uygulanacak vergi oranı; birinci bölgede yüzde 10, altıncı bölgede yüzde 2 olarak belirleniyor. Yatırıma katkı oranı ise birinci bölgede yüzde 15, altıncı bölgede yüzde 50 oluyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması kapsamında desteklenecek olan yatırımların bulundukları ildeki bir OSB’de yapılması durumunda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bakımından bir alt bölge destekleri uygulanıyor.”

 

 CHP'li, Vekil, Teşvikte, Düzce'yi, Örnek, Gösterdi, Siyaset Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.