Gündem Haberi
GÖÇ ALIYORUZ, DAĞILIYORUZ

GÖÇ ALIYORUZ, DAĞILIYORUZ

19.11.2020 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Oxijen Tv.’nin yeni yılın yılındaki iddialı programlarından biri olan, duayen gazeteciler Erol Tayhan ile Nevzat Cingirt’in birlikte hazırlayıp sundukları ‘Düzce Kulis’’in ikinci yayınında ‘Düzce Depremleri’ ile ‘ Düzce’nin İl Olma Süreci’ değerlendirildi.

Taçmahall Kuşçuoğlu düğün salonundan canlı yayınlanan programın konukları, Düzce’nin il olduğu 1999 yılı dönemindeki Anavatan Partisi (ANAP)Düzce İl Başkanı Zekeriya Korkmaz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Cemalettin Yıldız, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Cemal Sahtiyancı oldu. Yaklaşık 1,5 saat süren programda Düzce’nin il olduğu 1999 yılından bu yana geçen süreçteki kalkınma konuları ile deprem sırasındaki gelişmeler ele alındı.

İzleyici rekoru kırılan programda önce 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin Düzce’ye etkileri konuşuldu. Her üç konuk da o döneme ilişkin gözlemlerini anlatırken, öncelikli olarak yurt içi ve yurt dışından gelen yardımları ve yardım kuruluşlarının etkilerini dile getirdiler. Düzce depremini asrın  depremi olarak nitelendiren konuklar ortak görüş olarak şu ifadeleri kullandılar “ Düzce iki kere yıkıldı. Hiç hazırlıklı değildik. Düzce’de yaşayan herkes yardıma muhtaç hale geldi. Türkiye ve dünyadaki yardım kuruluşları Düzce’ye büyük ilgi gösterdiler. Tahmin edilemeyecek oranda Düzce’ye yardım geldi. Bizim siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları olarak marifetimiz bunları koordine etmek, organize etmek oldu’

İL OLDUK AMA DAĞILDIK

Düzce’de deprem öncesi siyasi partilerin birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğini vurgulayan konuklar bu konuda da şu görüşlere yer verdiler “ Bizim dönemimizde siyasi partilerin il başkanları bir araya geliyorlardı. Ortak platform yapılabiliyordu. Birbirimize ‘abi’ diye hitap edebiliyorduk. Siyasi görüş farklılıklarımıza rağmen ortak noktalarımız çok oluyordu. Çünkü Düzce’nin menfaatlerini gözetebiliyorduk. Bugün ne yazık ki bu tabloyu göremiyoruz.”

BOLU BİZİ DIŞARIDA TUTTU

Depremin sonrasında 9 Aralık 1999 tarihinde Düzce’nin il statüsüne kavuştuğuna değinen konuklar bu konuda da şu görüşlere yer verdiler “ Resmiyette il olduk ama il olmayı başaramadık. İlk zamanlar Düzce ile ilgili toplantılar hep Bolu’da yapıldı. Bolu’daki idareciler Düzce’yi görmezden geldiler. Ne kurumsallaşma adına ne de iş adına hep kendi çıkarlarını düşündüler. Uzun bir süre Düzce’ye memur ataması olmadı. Kimse Düzce’ye gelmek istemedi. Çok göç aldık. Büyük sıkıntılar yaşadık. İl olduk ama sevinemedik. Ankara'da siyaseti etkileyecek gücümüz olamadı. Biz mücadele ettik ama ne yazık ki başaramadık. Bir şeyi başarabilmek için iktidar olmak gerekiyor, muhalefet olunduğunda iş yaptırmak güç. Bugünkü tabloya baktığımızda, birlik ve beraberliğe gerçekten ihtiyacım olduğunu görüyoruz’

 GÖÇ, ALIYORUZ,, DAĞILIYORUZ, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.