Gündem Haberi

"YAVRULARIMIZI KUCAKLAMAK İSTİYORUZ"

16.11.2020 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

SMA hastası çocukların ve ailelerinin umutlu bekleyişi devam ediyor. Düzce’de Yiğit bebekten sonra SMA hastası 7 aylık Zeynep bebek de siyasilerin yardım elini uzatarak umutları olan ilacın Türkiye’ye geleceği günü bekliyorlar.

Daha önce Yiğit bebek ile birlikte Düzcelilerin yakından tanıdığı SMA hastalığı ile Baykul ailelesi de mücadele ediyor. Baykul ailesi 7 aylık Zeynep bebeği hayatta tutabilmek içim mücadele ederken, Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek olan müjdeli ilaç haberini bekliyorlar.

Ankara’da tedavisi devam eden ve 7 aylık kızının fotoğrafına bakarak hasret gidermeye çalışan Baba Semih Baykul; “Çocuğum SMA-1 hastası. Hastalığı ile mücadele ediyor. Ben fabrika işçisiyim. Çocuğum için elimden geldiğince koşturmaya çalışıyorum. Bağış kampanyası başlattık. Çocuğumun kesin tedavisi olacak ilacı çok pahalı ve yurtdışından geliyor. Şu an ülkemizde yok ve devlet şu an o ilacı getirmiyor. SMA’li aileler olarak bunun için mücadele ediyoruz. Türkiye genelinde 1341 SMA hastası çocuk var. 317 tanesi SMA tip-1 hastası. Yani ilacı almayı hak kazananlar ama ilaç  gelirse tabi. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu ilaç konusunda devletimizden yardım bekliyoruz. Şu ana kadar siyasilerimizden hiçbir destek görmedik.

1- 2 ay içinde bu ilacı getirme sözü verildi. İnşallah gelir ilacımız da yavrular kurtulur.  3 Gün önce Ankara’ya gittik tedavi için. Giderken hiçbir şeyimiz yoktu, gayet iyiydi. Ankara’da enfeksiyon kapmış. 3 Gün içinde fenalaştı. Allah’tan hastanede oldu bu olay. Evde olsa belki de müdahale edemeyecektik. Önce yoğun bakım entübeye aldılar. Sonrada mecburen boğazına hava yolu açıldı. Şu anda da cihazlara bağlı olarak yaşam savaşı veriyor. Bu hastalıkta zamanda çok önemli. Bu ilacı 2 yaşından büyük çocuklar kullanamıyor. 13 aylığın altındaki çocuklara uyguluyorlar bu ilacı

Siyasilere de seslenen Baba Semih Baykul; “Siyasiler çözüm bulmalıdır. 317 tane hasta var ülkemizde. Benim gibi bağış kampanyası başlatamayan hastalar da var. Bizim amacımız siyasilerden beklentimiz sadece para değil. Buna bir çözüm getirsinler. Çünkü sesimizi en iyi onlar duyurur, onlar halkın vekili. Sesimizi duyurmalarını istiyoruz. Düzce’de benim bildiğim iki SMA hastası var.  Biz siyasilerimizden bu konuda yardım bekliyoruz. Çok zor bir durum. Çocuğumuza yaklaşıp onu öpememek, kucaklayamamak çok zor bir durum ” dedi.

Torununun iyileşip aralarına dönmesini bekleyen gözü yaşlı annane; “ Çocuğumuzu şu an kucağımıza alamıyoruz. İlacı bekliyoruz. İnşallah bu ilaç gelir bebeğimize kavuşuruz, kucağımıza alırız.  Benim ilk torunum. 1 aylıkken bu hastalığı ben fark ettim. Hareket etmiyordu. Kolları ve kafası hareketsizdi. Doktora kontrole götürdü kızım ve damadım. O kontrolde ortaya çıktı. Şimdi tedavileri yapılıyor. Onu bu şekilde görmek çok acı. Yetkililerden ve siyasilerden yardım eliş uzatmalarını ve ilacın Türkiye’ye getirilmesini bekliyoruz” dedi."YAVRULARIMIZI, KUCAKLAMAK, İSTİYORUZ", Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.