Gündem Haberi
MHP’Lİ VEKİL: ÇOK YOL ALMAMIZ GEREKİYOR

MHP’Lİ VEKİL: ÇOK YOL ALMAMIZ GEREKİYOR

5.11.2020 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz TBMM Genel Kurulunda yaşanan depremler ve alınması gereken önlemler hakkında konuştu.

Milletvekili yaptığı konuşmada ‘’İzmir de yaşayan vatandaşlarımızı en iyi anlayanlardan biriyimdir’’ dedi. 12 Kasım Düzce depremlerini en ağır şekilde yaşayanlardan biri olduğunu ifade eden Yılmaz ’’30 Ekim tarihinde yaşadığımız İzmir – Seferihisar depremi bir kez daha deprem gerçeği ile yüz yüze gelmemize sebep oldu. 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerini en ağır şekilde yaşayan biri olarak, İzmir de yaşayan vatandaşlarımızı en iyi anlayanlardan biriyimdir diye düşünüyorum. Her yıl 12 Kasım haftasında Düzce depremiyle alakalı olarak yaptığımız konuşmalar Elâzığ ve akabinde yaşadığımız İzmir depremiyle daha fazla anlam kazanmıştır.’’ Dedi. Ümit Yılmaz daha sonra şu görüşlere yer verdi:

“ Her ne kadar 1999 yılında yaşadığımız Marmara ve Düzce depreminden sonra imar yasasında yapılan değişiklikte yeni deprem yönetmeliği hazırlanmış olsa da, sonrasında yaşanan depremler ve kayıplar özellikle eski binaların çok büyük bir risk oluşturduğunu hepimize göstermiştir.  Eski binaların dönüşümü için uygulanan kentsel dönüşüm uygulaması ilk bakışta olumlu görünmekle beraber, müteahhitlerin yüksek kazanç sağlamayı istemeleri bina dönüşümlerinin binalarda oturan insanların inisiyatifinde bırakılması beklenen faydayı sağlamamıştır. Kentsel dönüşümün yeniden gözden geçirilerek eski yapı stoklarının uygun alanlarda, uygun binalarla değişimi acilen gerekmektedir.

Deprem ve yaşadığımız doğal afetler bizlere bir kez daha afet öncesinde, afet esnasında ve sonrasında yapılması gerekenlerin ayrı ayrı düzenlenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Ancak özellikle deprem esnasında, yani depremin yaşandığı andan sonra toplanma alanlarının önemi İzmir depremi ile bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Allah göstermesin, 17 bina yerine daha fazla bina yıkılsaydı, o sokakların ne hale geleceğini gözlerimizin önüne getirelim ve buna göre önlemlerimizi alalım.

Çıkarılan deprem yönetmeliği oldukça kıymetli bir yönetmeliktir. 2002 de Kurulan AFAD ve AFAD’a bağlı çalışan arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra gönüllü kurulan arama kurtarma ekipleri başarılı çalışmalar sergilemiştir. Buradan nerede bir afet yaşanırsa anında organize olup, Düzce’den hareket eden DAKE gönüllülerine de selamlarımı gönderiyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Aslında yapılacak olanlar bellidir. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Türk milleti binlerce yıllık devlet kültürü ve kurumları olan bir millettir. Bu kurumlarda çalışan mühendisler ve teknik elemanlar burada konuştuğumuz sorunları ve çözüm önerilerini inanın bizden çok daha iyi bilmektedirler. Bizim yapmamız gereken bu insanlara ve akademik kadroların söylediklerine kulak vermek ve siyasi irade ortaya koymaktır. Aksi takdirde her yıl 12 Kasımda yaptığımız gibi 30 Ekimlerde de konuşuruz ancak konuşmalarımız bir işe yaramaz.

Bir diğer konu da Yaşanan depremlerden sonra yıkılan binaların müteahhit ve mühendisleri hakkında yapılan hukuki işlemlerdir. 1999 da yaşanan Marmara depreminden sonra sadece birkaç müteahhit sembolik olarak ceza almıştır. Marmara depreminden sonra kurulan yapı denetim şirketleri yıllar içinde çözüm olmak bir tarafa, sorun olmaktan öteye gidememiştir. Yapı denetim şirketleri müteahhit’ten para aldığı için emri de ekonomik kaygılar nedeniyle müteahhitten almaktadır.

Depremlerden siyasi çıkar sağlamak, dünya görüşü saikleriyle karşı tarafı kötülemek maksatlı çirkin ve asılsız iftiralarda bulunan vicdan izan ve insaftan yoksun kişileri şiddetle kınıyorum.MHP’Lİ, VEKİL:, ÇOK, YOL, ALMAMIZ, GEREKİYOR, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.