Gündem Haberi
COVİD-19 HASTALARI İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

COVİD-19 HASTALARI İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

13.10.2020 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Covid-19 şüpheli hastaların entübasyonunda hayati öneme sahip olan Video laringoskop seti bağışlandı. İştirak Şehircilik ve Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demir, hastaneye Video Laringoskop seti desteğinde bulundu.

Cihaz, DÜ hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gülbin Sezen ve Hastane Başmüdürü Fatma Eravcı tarafından teslim alındı. 

Cihaz hakkında bilgi veren Balbay ‘ Video Laringoskop cihazı ile acil ve yoğun bakımda solunum sıkıntısı çeken hastanın hava yollarının açılması ve gırtlağın genişletilerek akciğere hava borusu takılması sağlanmaktadır. Hastanın solunumunun durduğu ya da yetersiz olduğu acil durumlarda havayolu açıklığının sağlanması esastır. Havayolu açıklığını sağlamanın optimal yolu endotrakeal entübasyon işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için larengoskoplar kullanılır. Larengoskop uç kısmı hastanın ağzına yerleştirilerek dilin güç kullanarak yukarı kaldırılmasını ve vokal kordların görülebilmesini sağlar. Daha sonra ses telleri arasından tüp, soluk borusuna yerleştirilerek endotrakeal entübasyon işlemi gerçekleştirilir.”

Video Laringoskop ile ilgili olarak firma da şu bilgiyi verdi: “  Şu an prototipini ürettiğimiz laringoskop cihazımız normalde ithal edilen bir cihazdır. Yüksek maliyetli olan bu cihazı çoğu hastane kullanma imkanı bulamıyor. Yerli ve milli imkanlarla bu cihazı yaklaşık bir haftada dizayn ettik. Şu an cihazımız prototip aşamasında ama ileriki günlerde daha çok geliştirerek ucuz maliyetle seri üretime geçeceğiz. Bu cihazı bu kadar hızlı üretime geçirmemizin nedeni, Covid-19 salgını sebebiyle doktorların ve sağlık çalışanlarının mümkün olduğu kadar minimum temasla işlerini görmesini sağlamaktır.”

Düzce’de sağlık ve sosyal alanlarda yaptıkları katkı ve bağışlarla tanınan İştirak Şehircilik ve Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demir’in, dünyayı etkisi altına alan ve insanların hayatını tehdit eden pandemi sürecinde yaptıkları sağlık yardımı takdirle karşılandı.

 

 

 COVİD-19, HASTALARI, İÇİN, HAYATİ, ÖNEM, TAŞIYOR, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.