Gündem Haberi
22’İNCİ CİLDİ İLE DEVAM EDİYOR

22’İNCİ CİLDİ İLE DEVAM EDİYOR

18.09.2020 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Sungur, baş editörlüğünü yürüttüğü ve bu yıl 22. cildi ile yayın hayatına güçlü bir şekilde devam eden Düzce Tıp Fakültesi Dergisi (Duzce Medical Journal) hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Sungur; yayın hayatına 1999 yılında başlayan, bu yıl 22. cilt ile yayın hayatına devam eden, Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez yayınlanan Düzce Tıp Fakültesi dergisinin, bağımsız ve tarafsız çift kör hakemlik ilkelerine bağlı uluslararası statüde bir dergi olduğunu ifade etti.

DOAJ, EBSCO, SCOPUS gibi uluslararası indekslerde ve ULAKBİM TR Dizin’de taranmakta olan dergiye 20’den fazla uluslararası dizin ve veri tabanından erişim sağlanabildiğine dikkat çeken Sungur; Genel Tıp alanından temel ve klinik bilimlerde davetli derleme, orijinal araştırma ve olgu sunumu türünde yapılan çalışmaların yayınlanmak üzere değerlendirildiğini belirtti.

Yayın dili İngilizce olan dergide, makalelerin başlık, özet ve anahtar kelimelerinin hem İngilizce, hem Türkçe olarak yer aldığını söyleyen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “2018 yılından bu yana baş editörlük görevini yürüttüğüm dergimizde, editör kurulu olarak bilimsel içerik ve kaliteden ödün vermeden, her gün dünden bir adım daha iyiye ve ileriye ulaşma hedefiyle bilime ve bilim insanlarına hizmet etmeye gayret ediyoruz. Çalışmalarımız bu prensiple devam etmekte, her geçen gün artan talep ve başvurular ile de bunun gerçekleşmeye devam ettiğini memnuniyetle izlemekteyiz. Bu süreçte ULAKBİM TR Dizin, DOAJ, EBSCO ve SCOPUS güncellemelerini başarıyla tamamlayarak Web of Science Master Journal List’te yer almak üzere başvurumuzu yaptık ve değerlendirme sürecindeyiz. Uluslararası üniversitelerden birçok alandan, alanında uzman akademisyenlerden oluşturduğumuz uluslararası editör kurulumuzu genişlettik. Dergimizin uluslararası tanınırlığının artması ve daha fazla uluslararası indekste yer alması için çalışmaya devam etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Dergiye gönderilen her çalışmaya, öncelikle yazarlar tarafından emek verilerek hazırlanmış bir sürecin çıktısı olduğu bilinciyle yaklaşıldığını söyleyen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Yazarların heyecanına ortak olarak mümkün olan en kısa sürede ön değerlendirmeyi sonuçlandırmaya gayret ediyoruz. Bu aşamada editör kurulumuz tarafından çalışmaların bilimsel içeriği, güncelliği, literatüre katkısı, yöntemi gibi temel özellikleri titizlikle değerlendirilmektedir. Yayın politikasına uygun olmayan veya başvuru koşullarını sağlamayanlar yazarlara süre kaybettirmeden iade edilirken, değerlendirilmesi uygun bulunanlar kör hakemlik değerlendirme sürecine alınıyor. Bu süreçte alanında uzman hakemler tarafından değerlendirilen çalışmalardan yayınlanmaya uygun bulununlar, dergimizde yayınlanarak bilim camiası ile paylaşılıyor. Elbette düzeltme istenmesi, düzeltme sayısı ve süresi gibi birçok faktörden etkilenen bu süreç genel olarak 2-4 ayda tamamlanıyor.” diyerek açıklamalarına devam etti.

 22’İNCİ, CİLDİ, İLE, DEVAM, EDİYOR, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.