Gündem Haberi
AHİ’LİK BİR KÜLTÜRÜ TEMSİL EDİYOR

AHİ’LİK BİR KÜLTÜRÜ TEMSİL EDİYOR

16.09.2020 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Her yıl geleneksel olarak Eylül ayında kutlanan Ahi’lik haftası bu yıl Pandemi nedeniyle kutlanamıyor. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (DESOB) Ahi’lik haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kayıkcı mesajında Ahi’liği ‘Esnaf Kültürü’ olarak tanımladı.

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı’nın Ahi’lik mesajı şu şekilde: “Esnaf ve Sanatkarın en büyük bayramı olan ve her yıl geleneksel olarak kutlanan. Ahi'lik Haftası etkinlikleri bu yıl salgın hastalık (COVID-19) sebebiyle gerçekleştirilememektedir.
Yüzyıllardır Anadolu'ya ışık tutan, geçmişte olduğu gibi günümüzde de bireylerin ticaret ve çeşitli meslek alanlarında yetişmelerine, ekonomik gelişmelerine imkan hazırlayan, tüm bunların yanında çalışma hayatı içerisinde iyi ahlaka sahip olma, kardeşlik, cömertlik, yardımlaşma, dayanışma ve dostluk felsefesi üzerine kurulan Ahilik; tüm iyi, güzel ve anlamlı değerlerin bir arada olduğu bir kültürü ve düzeni ifade etmektedir.
Bilim, iyi ahlak ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik teşkilatı, karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, adalet, dürüstlük, güvenilir olma bilincini taşıyan nice esnaf ve zanaatkarlar yetiştirmiştir. İşte bu nedenle; Anadolu'ya ışık yayan bu kültürün yaşatılması önem arz etmektedir. Toplumumuzun özünü oluşturan ve gerçekleştirdikleri üretim ve katma değer ile ülkemiz ekonomisine büyük ve önemli yararlar sağlayan esnaf ve zanaatkarlarımız, yukarıda vurgulanan ilke ve değerler ışığında çalışma hayatlarını ticari ahlaka özen göstererek hassasiyetle sürdürmektedirler. Bu duygu ve düşüncelerle çalışma hayatımızda ve ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan esnaf ve ticaret erbabının Ahilik haftasını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

 AHİ’LİK, BİR, KÜLTÜRÜ, TEMSİL, EDİYOR, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.