Gündem Haberi
Tasarruf Tedbirleri Meyvesini Veriyor

Tasarruf Tedbirleri Meyvesini Veriyor

8.08.2019 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Düzce Belediyesi'nin 3 yıllık planladığı kemer sıkma politikası meyvelerini vermeye başladı. Belediyeye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre tasarruf tedbirleri kapsamında Düzce Belediyesi 3 Ayda 22 Milyon borç kapattı.

Göreve gelir gelmez ekibi ile birlikte Düzce Belediyesinin röntgenini çeken  Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, borç yükü nedeniyle tasarruf tedbirleri önlemi alınmasına karar vermişti. Belediyeye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre yapılan tasarruflar ve kemer sıkma politikası ile birlikte 3 aylık dönemde  toplam 22 milyon TL borcun kapatıldığı bilgisine ulaşıldı.  Başkan Özlü o dönem yaptığı açıklamada; "Düzce Belediyesini hep birlikte ayağa kaldırarak başarı hikayesi yazacağız" demişti.

İŞTE O TEDBİRLER

Özlü tasarruf tedbirleri kapsamında Düzce Belediyesinde Başkan ve başkan yardımcılarının onayı olmadan hiçbir harcama yapılmayacağını açıklamıştı. Başkan Özlü tasarruf tedbirlerini şu şekilde sıralamıştı:

-Her türlü ihtiyaçların karşılanmasında ihaleye çıkılmadan ya da satın alma işlemi yapılmadan önce mevcut imkânlar sonuna kadar kullanılacak. İş yükü-iş gücü analizi yapılarak ihtiyaca göre birimler arası personel kaydırması yapılacak. Hizmetlerin mesai saatleri içerisinde görülmesi sağlanacak ve zorunlu olmadıkça fazla mesai yaptırılmayacak.

-Havuz sisteminin devam edeceğini, YEYPAŞ ve İNTAŞ’ın daha profesyonel şekilde yönetileceğini söyleyen Özlü “Tüm araçlarda havuz sistemine geçilecek. Açığa çıkan araçlar iade edilecek. Bakım onarım masrafı yüksek olan araçlar tespit edilerek satılacak veenvanterden düşürülecek.

-Belediyenin mülkiyetinde bulunan gayrimenkuller tespit edilerek bunların envanteri çıkarılacak ve değerlendirilecek.  Belediyemizin sahip olduğu emlak envanteri içinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca kullanılan gayrimenkullerin Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığı’na olan borçlarımıza karşılık takası yapılarak borçların azaltılması sağlanacak.

-Belediyenin su ve vergi alacakları en yüksekten aşağıya doğru tahsil edilme yoluna gidilecek. Su ve emlak vergilerinin kredi kartı ile taksitlendirilerek ödenmesi imkanı sağlanacak.

Otobüslerin gelir gider analizi yapılacak ve verimlilik arttırıcı önlemler alınacak. Bu yıl Ramazan eğlenceleri düzenlenmeyecek, mevcut aşevi beledi başkanlığı tarafından işletilecek.Kamulaştırma işlemleri asgari seviyeye indirilecek ve 5 yıllık imar programında yer almayan herhangi bir kamulaştırma işlemi yapılmayacak. Belediye şirketlerimiz olan YEYPAŞ ve İNTAŞ gelir getirecek şekilde yönetimsel ve işlevsel olarak yeniden yapılandırılacak ve profesyonel bir yönetim yapısına kavuşturulacak.Tasarruf, Tedbirleri, Meyvesini, Veriyor, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.