Gündem Haberi
112'de Gereksiz Arama Yoğunluğu

112'de Gereksiz Arama Yoğunluğu

9.02.2019 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde, birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara “112” altında toplanmasını sağlamak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri kuruldu.

Acil çağrı merkezlerinde; Sağlık, İtfaiye, Jandarma, Polis, AFAD ve Orman çağrı hizmetleri ile Valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkânı sağlayan model tercih edilerek çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonunun aynı salon içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilmesi sağlandı.

19 Kasım 2015 tarihindeDüzce'de faaliyete geçen 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü'ne, 2016 yılı içerisinde gelen toplam 471 bin 715 çağrının %67’si, 2017 yılı içerisinde gelen toplam 468 bin 891 çağrının %64’ü, 2018 yılı içerisinde gelen toplam 438 bin 614 çağrının ise %60’ı gereksiz ve asılsız çağrılardan oluştu.

112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbar yapmak suretiyle meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununa eklenen 42/A maddesi “112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere, il Valileri tarafından 250 TL idari para cezası verilir. Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanır.” Hükmü uyarınca idari para cezası uygulanıyor.

“11 Şubat 112 Günü” tüm Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye'de de kutlanıyor. Şubat ayının yılın 2. ayı olduğu düşünüldüğünde, 11 Şubat günü rakamsal olarak yazıldığında “112” rakamı ortaya çıkmaktadır. Bu özel güne vurgu yapmak ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl “11 Şubat 112 Günü” Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerle halka tanıtılmakta, gereksiz ve asılsız çağrılar engellenmek istenmektedir.

Bu kapsamda, 112 Acil Çağrı Merkezi numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen kişilerin, çağrı merkezine ve dolayısıyla yardıma ulaşmasında zaman kaybı yaşamasına sebep oluyor. Ayrıca, gereksiz ve asılsız çağrılar, kamu hizmetlerinin aksamasına, kamu araçları ile kamu kaynaklarının gereksiz yere kullanılmasına ve israfa da yol açıyor.

Dakikaların, hatta saniyelerin önemli olduğu hayati durumlarda, asılsız ve gereksiz çağrılar sebebiyle telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplar, hatta can kayıpları olabileceği göz önünde bulundurularak konu hakkında hassasiyet gösterilmesi konusunda önemli uyarılar yapılıyor.112'de, Gereksiz, Arama, Yoğunluğu, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.