Gündem Haberi
İşaret Dili İle İstiklal Marşı Okudular

İşaret Dili İle İstiklal Marşı Okudular

7.02.2019 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Düzce Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin organize ettiği İşaret Dili Semineri büyük ilgi gördü. Öğrenciler seminerde işaret dili ile İstiklal Marşı okuyup şarkı söyledi.

Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin organize ettiği İşaret Dili Semineri kültür merkezinde gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde işaret dili ile İstiklal Marşı okundu, şarkı söylendi.

Seminere konuşmacı olarak katılan İşaret Dili Eğitmeni ve tercümanı Mesut Yazıcı, esprili yorumlarıyla öğrencilerin ilgisini çekerken, kısaca kendisinden bahsederek işaret dili ve önemi, grameri, ülkeden ülkeye veya yöreden yöreye değişiklik gösterip göstermediği konuları hakkında bilgi verdi.

Konuşmasında ülkemizde işitme engelliler için yapılanlar, sosyal sorumluluk bilinci oluşturma, ülkemizde işaret dili ile ilgili ilk çalışmaların ne zaman yapılmaya başlandığı ve işitme engellilerin hayatımızdaki yeri hakkında bilgiler veren Yazıcı insanların istedikleri taktirde her şeyi yapabileceklerine ve başarabileceklerine vurgu yaparak herkesin işaret dilini öğrenebileceğini belirtti. Yazıcı, engelli bireyler konusunda toplumda 4 çeşit aile olduğunu belirtti.

Anne babanın konuşup çocuğun işitme engelli olmasında problem yaşandığını söyleyen Yazıcı, çocuğun konuşmaya başladığında anne babadan duyduğunu taklit ettiğini dile getirdi. İşitme engelli çocuğun ise görerek taklit ettiğini belirten Yazıcı, çocuğun göre göre aslında işaret dilini öğrendiğini ifade etti.İşaret, Dili, İle, İstiklal, Marşı, Okudular, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.