Gündem Haberi
YURTDIŞINDAN ÇIRAK GETİRECEĞİZ

YURTDIŞINDAN ÇIRAK GETİRECEĞİZ

19.02.2021 \\ Gündem Haberleri. \\ 0 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Düzce’de 30 yıldır terzilik mesleği ile uğraşan Hamit Şengül, konfeksiyon sektöründeki gelişmenin terzilik mesleğini bitirdiğini söyledi. Bin 500 liraya mal ederek diktiği takım elbiseyi konfeksiyonların 500 liraya sattığını belirten terzi Şengül, meslekte kalifiye eleman bulmakta da güçlük çektiklerini dile getirdi.

Bir dönemin en iyi meslekleri arasında gösterilen terzilik, günümüzde eski değerini kaybetmiş durumda. Terzilik mesleği, hazır giyim sektörünün gelişmesiyle birlikte günümüzde eski değerini kaybetmiş durumda. Düzce’de uzun yıllardır terzilik yapan Hamit Şengül, bu mesleği yaşatmaya devam edenlerden birisi. 11 yaşında başladığı terzilik mesleğine 30 yıldır devam eden Hamit Şengül, hazır giyim sektörünün terzileri olumsuz yönde etkilediğini, aynı zamanda sektörün bir diğer sorununun ise kalifiye eleman eksikliği olduğunu dile getirdi.

“Yetiştirecek çırak bulamıyoruz”

Mesleğe eleman yetiştirmenin günümüzde zor olduğuna değinen terzi Şengül, “11 yaşımda mesleğe başladım 30 senedir de çalışıyorum. İşler pandemide biraz yavaşladı. Genel olarak iyi çok şükür. Kıyafet siparişi pek yok yoğunluk tamir üzerine. Yetiştirecek çırak bulamıyoruz maalesef. 12 yıllık eğitim süreci, bizim mesleği bitirdi. 18 yaşındaki bir elemanın bizim mesleğe girip de iş öğrenme şansı zayıf. Ortaokul döneminde elemanın ara dönemlerde bize gelmesi lazım ki o da gelmiyorlar” dedi.

“Böyle giderse yurt dışından eleman alacağız”

Eleman yetişmemesi durumunda ilerleyen yıllarda yurt dışından eleman ihtiyacının karşılanacağını söyleyen Şengül, “Böyle giderse Amerika nasıl bizi istiyorsa mesleki dallarda, bizde başlayacağız Irak’tan, Afganistan’dan ve bizden bu konuda daha düşük ülkelerden eleman isteyemeye. Şu anda usta olarak gençlerden hiç kimse yok" diye konuştu.

“Konfeksiyon malı daha ucuza mal ediyor”

Hazır giyim sektöründe konfeksiyonların malı daha ucuza aldıklarını ve vatandaşlarında ucuzu tercih ettiğini belirten Şengül, "Meslekte kalifiye eleman yok artık . Sipariş üzerine kıyafet dikmeye yetişecek potansiyel de yok. Normalde talep var. Ben bile takım elbiseyi bıraktım sadece pantolon dikiyorum. Talep var ancak rakamlar da kurtarmıyor. Konfeksiyon bizden malı daha ucuza mal ediyor. Bizim bin 500 liraya mal ettiğimiz malı onlar 500-600 liraya satabiliyor” ifadelerini kullandı. İHAYURTDIŞINDAN, ÇIRAK, GETİRECEĞİZ, Gündem Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 0 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum


    Sen de Düşüncelerini Paylaş!
    Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.