Gümüşova Haberi
Ev Olan Her Yere YOL GİDECEK

Ev Olan Her Yere YOL GİDECEK

14.04.2018 \\ Gümüşova Haberleri. \\ 1 onaylı yorum \\ 0 bekleyen yorum

Oxijen Medya’nın bu haftaki misafir Belediye Başkanı Ahmet Azap oldu. Sorularımızı içtenlik ile yanıtlayan Azap “Ev olan her yere yol gidecek” diyerek alt ve üst yapıya önem verdiklerinin altını çizdi.

Oxijen Medya’nın her hafta bir Belediye Başkanı ile yaptığı röportajlar dizisi devam ediyor. Ekibimizin bu haftaki konuk Belediye Başkanı Ahmet Azap oldu. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Azap son 4 yıl içerisinde yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Görev süresinin tamamlanmasına 1 yıldan az bir süre kalan Azap, geri kalan başkanlık dönemde ne gibi çalışmalar yapacağını aktardı. Azap altyapı ve üst yapının olmazsa olmaz olduğunu hatırlatarak; “50 bin metrekare kilit parke taşı döşedik. Ev olan her yere yol getirmek istiyoruz, asfalt ya da parke taşı olarak. Stabilize yol kalmayacak. Kaldırımlarda da çalışmalara başladık. 13 km de asfalt yapmışız OSB dahil. Bizim ölçeğimize göre iyi bir rakam. Cumayeri ile bizim aramızda bir dere var. Geçen yıl orası temizlendi, bizde yardımcı olduk, kenarlarını açtık. Normalde yağmurda sorun olurdu ama bu sene sorun olmadı. Belli zamanlarda bakımı yapılıyor.

 

Akıl plan yaparken, kader gülermiş

Vatandaş bize oy vermiş, şehri yönetme hakkı vermiş, bizim nasıl daha iyi hizmet ederiz diye düşünmemiz lazım. 4 yılı geride bıraktık kazasız belasız. İnşallah 2019’dan sonra devam etmekte nasip olur. Ama tabi benim sürekli kullandığım bir söz var. Akıl plan yaparken, kader gülermiş.

Bize hazır para yiyorsunuz diyenlerde var. Arazi satışlarından elde ettiğimiz gelir 12 Milyon 900 bin TL. Devraldığımızda 7 milyon borcumu vardı. Onun yanında 21 milyon yatırım yapıldı. Arazi satışı ile bunlar yapılmaz ama bize şu faydası oldu. 18-20 civarında icra vardı mali tablonun bozukluğundan dolayı. Vatandaşa olan borç bizi yordu. Arazi satışından gelen para ile bunları temizledik. Şu anda piyasaya rutin işler dışında bir borcumuz yok. Bize gelip de 3 aydır para vermiyorsunuz diyemez kimse. İleri ki dönemlerde belediyeyi tıkayacak işlere girmemeye çalışıyorum.

Söz verip yapmadığımız iş kalmadı

Bizim söz verip gerçekleştirmediğimiz bir sözümüz kalmadı. Son aşamalarına gelen bazı işler var onlarda tamamlanır. Hayal edemeyeceğimiz işleri de yapmayı başardık. Ben askerde okuma yazma öğrenen bir adamın oğluyum. Hata yaparız, yapmışsak herkesten helallik istiyorum. Siyasi konularda dahil olmak üzere belediyecilik işleri dahil kimse ile ilgili bir sıkıntım problemim yok, varsa gelsin yanıma. Hiçbir konuda ayrım yapmadım. Ama dediğim gibi insanız sonuçta elbet bazı hatalarımız da olmuş olabilir. Yanlış bir iş yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyidir, en azından tecrübe kazanıyoruz.

Bayrak bize verilir mi bilmiyorum. İnsana dokunur işlerle daha fazla uğraşmak lazım diye düşünüyorum. Artık alt yapı ile uğraşacak bir şey yok, hepsi yenilendi zaten. Gençler için bir şeyler yapılmalı. Gençlik merkezleri, spor alanlarının sayısının arttırılması, sosyal imkânların oluşturulması.

İnsanın ihtiyacı bitmez ki, bütün ülke bütçesini Gümüşova’ya harcayalım aklınıza gelecek olan her şeyi yapalım, aradan birileri çıkar, neden öyle değil böyle yaptınız der. Allah bizi utandıracak işler yaptırmasın. Dostlarımıza mahcup etmesin. Memleketimize yararlı işler yapmak istiyoruz.

Mali tabloyu düzenledik

Göreve geldiğimizde mali açıdan sorunlar, imar ile ilgili sorunlar vardı. Eksikler vardı. 1 buçuk sene mali tabloyu düzene sokmakla uğraştık çünkü yapacağımız her işte maddiyat var. Piyasaya 7 milyon TL civarı borç vardı. Onları taksitlendirdik, düzene soktuk. Şu anda da bitti. Elimizde paramız var. Yeni yatırımlar yapacak düzeye geldik.

Belediyeler için kendi imarlı, planlı alanlarını OSB yapmak iyi değil. Belediye açısından baktığınız zaman mantıklı değil, OSB alanı sizden çıkıyor bir kere. Emlak vergisi de alınmıyor, belediyeye bir katkısı yok. Ama biz bunu yaptık.

En önemli işimiz OSB oldu

Bizim en önemli yaptığımız iş rafta olan OSB’nin kurulmasını sağlamak. 350 hektarlık bir bölge OSB’nin olduğu yer. Her metrekaresinde emeğimiz var. Doğalgaz alt yapısı yoktu, yolunu açtık, doğalgaz geldi, su yoktu, suyunu götürdük. Risk alıp merkeze hiç parke taşı döşemeden OSB’ye 3 bin 200 metrelik yol yaptık. 3 Milyona mal oldu. Bu riski almamız lazımdı. Yöneticilerin bazen risk alması lazım. Sanayi olmazsa istihdam olmaz, istihdam olmazsa gelişme olmaz.

Gümüşova OSB Düzce’nin amiral gemisi oldu

Ekonomik konular bana göre öncelikle konularından biri. Ben şunu anladım başkan olduktan sonra. Bu konularda yerel yönetimlerin çok ciddi etkisi var. Şu anda 3 bin kişiyi geçti OSB’de çalışan sayısı. 600 civarı da bu yaz işe başlayacak olan var. Yatırımcıyı seçer konuma geldik. Daha önce bu durumda değildik. Ne olursan ol gel derdik fabrika açılsın diye.

Bizdeki araziler ücretli arazi. Ücretsiz tahsis yok. Bu yüzden iş yapmaya niyetli olanlar geliyor. Belli bir aşamayı aştık biz. Düzce’de büyük bir fabrika 1 kişi civarı personel çıkardı. Normalde bu kadar insanın işsiz kalması sosyal travma ama bunlar çok uzun süre işsiz kalmadan OSB’lerde çalışmaya başladı. Gümüşova OSB Düzce’nin amiral gemisi oldu. ,

Oyuncak OSB bekliyor

Oyuncakçılar hükümetten Milli Oyuncak üretmek için yer istemişler. Erzurum’u önermişler, uzak gelince vazgeçmişler.  O sırada bizim burada da bir çalışmamız vardı. Onlar ücretsiz yer aradılar. Bizim burada OSB yeri ücretli. Marmara bölgesinde ücretsiz yer çıkmaz. En kıymetli bölge burası. Nüfus yoğunluğu da var. O zaman olmadı ama bundan sonra ne olur bilemem.

İSKİ havzasında olduğumuz için zaten herkes burada iş yapamıyor. Yatırım yapmak için, izin almak için bir sürü prosedür var. Burada çalışan fabrikaların neredeyse tamamının katı atığı yok, evsel atığı var, onları da araçlarla Hendek’e götürüyoruz. Fabrikaların orası ile anlaşması var. Çevre müdürlüğü de bunları denetliyor zaten.

Turizm yok diye sanayiye ağırlık verdik

Bizde turizm alanı olarak değerlendirilecek yer yok. Mesire alanımız falan var ama bir Güzelderemiz, denizimiz yok. Turizm ile değerlendirilecek alanlar olsa da değerlendirebilsek. Olmadığı için sanayiye ağırlık verdik.

Bizim ilçede birisi ben işsizim, çalışmıyorum diyorsa onda bir sorun vardır. İş bulamıyorum diye bir şey yok. Düzce’nin her yerinden yüzlerce insan buraya çalışmaya geliyor. Kuzey Çevreyolunun bir an önce bitmesi lazım. Sabah akşam işçilerin servis araçları trafiği sıkıştırıyor. Kuzey Çevreyolunun bizim buraya da bağlanması lazım. Çilimli’den sonra arkadan Gümüşova’ya bağlanması lazım.

Kurumsal alt yapı yenilendi

Kurumsal alt yapımızı düzelttik. Akçakoca’dan sonra ilk biz geçtik E-Devlet uygulamasına. Bilgisayar alt yapısını, kablo alt yapısını yeniledik. E imza kullanmaya geçtik. Belediyeciler görünür işleri yapmayı daha çok seviyor ama bunlarda olmayınca olmuyor.

Su ile ilgili tüm alt yapı değişti

İki ayrı su kaynağımız var. Birisi Cumayeri üzerinden gelen açık kaynağımız diğeri de Hacı Kadirler köyünden gelen sondaj kaynağımız. Cumayeri’nden gelen açık kaynak yazın bize yetmiyor. Yağmur yağınca da bulanıyor. Sondajdan gelen su da ise kuyu ile problem vardı. Kuyuları yeniledik. Trafo ve pompalar yenilendi. Suyu getiren irsale hattını yeniledik. Aşağı yukarı 5 bin metresini yeniledik. Şehir içinde aktarma boruları yeniledik. İlave su depolarına ihtiyacımız var. Bu konuda eksiğimiz vardı, bunun projesi de hazırlandı, 2018 programına girdi. 16 bin 250 metre yağmur suyu hattı döşedik. 18 bin metre içme suyu borusu döşemişiz. Toplam 8 milyon TL harcamışız bunlara.

Biz köylerinde su ihtiyacına cevap vermeye çalışıyoruz. Bizim bölgemiz değil deyip kenara çekilmiyoruz. Sonuçta kurumlar birbirine yardımcı olmalı. Bu hizmet sonuçta vatandaşa yapılıyor. Yeni bir sondan kuyusu için yer bakıyoruz çünkü OSB’de var. Belki en fazla su ihtiyacı olan ilçeyiz.

İmar planı yenilendi

İmar planını komple yeniledik. İmar planı için ilçenin tamamının yeniden zemin etüdü yapıldı. Gümüşova Hendek tarafına çok fazla büyüyemez, Güney tarafı da aynı şekilde, Cumayeri var zaten orada. Düzce büyük ova olduğu için Düzce tarafına doğruda büyüme şansımız kalmadı.

Gümüşova’da çöpler için daha önceden sarı küçük konteynırlar konulmuştu. Yoldan geçen adam izmariti atıyor içine. Benim gözümün önünde yandı bir tane çöp kutusu. Her konteynır yanına varilde koyuyoruz. Biz köylerinde çöplerini topluyoruz. Bizim çöpleri Hecinlere getirmiyoruz, kendi yerimiz var.

En fazla yeşil alan ve park bizde

İlçelerde belki en fazla yeşil alan park bizdedir. Dalçık’ın üzerine yaptığımız var, mahallelerde var. Oyun grupları kuruyoruz. Merkez mahallesine yaptığımız park 3 bin metrekare, Fatih mahallesine yaptığımız var 4 bin metrekare. Şimdi yeni 60 dönüm arazi aldık. Burayı da mesire alanı olarak büyük bir park yapacağız. Her mahallede parkımız var.

Pazaryerinde ki sorunu çözeceğiz

Pazaryeri ile ilgili sorun var. Çatısı uzay çatı. Oraya setken vurmasını engellemek için kendimize göre bir şeyler yaptık ama engellenemiyor. O çatıyı elleyemiyorsunuz. Orijinalliği gidiyor. Setken gelmesin diye bir tarafını kapatırsak, panel falan koyarsak bu defa çatı komple uçar. Teknik olarak yapılabilirliği yok. Yağmur yağdığı zaman biraz şikayet geliyor. Onu da çözmeye çalışıyoruz. Birkaç firma ile görüştük. Pazaryeri farklı şekilde de kullanılabilir. Haftada 1 gün açılıyor, onun dışında spor sahası olarak kullanılabilir, bir cemiyet olur, kullanılır. Ona göre tezgah düzenlemesi yapmayı düşünüyorum.

Eğitim için ne gerekiyorsa yapıyoruz

Geçen sene bin ortaokul öğrencisine tablet verdik. Tamamen kendi öz kaynaklarımızdan aldık verdik. Bu bir ihtiyaçtı, ihtiyacı karşıladık. Teknoloji olmadan da olmuyor. Okullardan gelen talepleri hiçbir zaman geri çevirmedik. Toptur, güreş minderidir, malzemedir ne isterlerse veriyoruz. Test malzemeleri, her okulda çevre düzenlemesi temizliği de yapıyoruz. Hatta bazen çok veriyorsun başkan diyorlar. Ne yapayım eğitim sonuçta, ihtiyaç var, elimizden geleni yapıyoruz.

Meslek Yüksek Okulunun binasını üniversite istemiyor. Yeni bir standart geldi. Ona göre 2005-2004 tarihlerinden önce yapılan bütün binalar güvensiz çıkar. Yeni bina istediler. Yoksa burada eğitime devam edemeyiz dediler. 3 bin metrekare bir yeri belediye kültür merkezi diye değerlendirdik. 1 aya ihaleye çıkacağız ve o binayı da üniversiteye tahsis edeceğiz. Bina bizim olacak ama kullanımını vereceğiz. Yani yeni sıfır bir bina vermiş olacağız eğitim devam etsin diye. Pazaryeri’nin üst tarafına yapılacak. Buradaki laboratuarın teknik alt yapısını da güçlendireceğiz ve sanayi ile birlikte ihtiyaca göre ortak bölümler olabilir.

Cenazelerde tüm ihtiyaçları biz karşılıyoruz

Cenazelerde tüm ihtiyaçları biz karşılıyoruz. Yıkama aracımızda var. Kefeninden her ihtiyaca kadar hepsi karşılanıyor. Belediyeler doğumdan ölüme kadar vatandaşın hizmetindedir. Hastaneye gitmesi gereken ama gidemeyen vatandaşlarımız oluyor, iğne vurulması gerekiyor onlarında ihtiyaçlarını görüyoruz, hastaneye getiriyoruz.

Araç parkımızda eksik yok

Araç parkımızda eksiğimiz yok, her şeyimiz var. 4 tane kamyon aldık. Mesela cadde süpürme aracımız var. Kendimiz aldık. Toplu taşıma sistemi özel. Şehir için şu anda belediye seferine ihtiyaç yok.

OSB var diye su tankeri aldık. Her hangi bir yangın anında 2 itfaiye aracını dolduracak kadar su alıyor. Gerekli durumlarda söndürme işleminde de kullanılabiliyor. Yangına müdahale edebiliyor. Yangın eğitimleri verilmeli. Daha doğrusu yangının çıkmasını önlemek için gerekli eğitimler verilmeli. Çünkü yangın çıktıktan sonra zaten belli bir oranda zarar veriyor. Çıkması nasıl önlenir, nasıl önlem alınır, bunların eğitiminin verilmesi lazım.

Hoş geldin bebek projesi çok önemli

Hoş geldin bebek projesi benim en sevdiğim projem. Bu projede yeni doğanın bebeğin tüm ihtiyaçları karşılanıyor. 3 ay yetecek kadar bebek bezi, ıslak mendil, bebek arabası, giysi, battaniye aklınıza gelecek her şey. Hoş geldin bebek deyip paketleri ulaştırıyoruz. Bu konuda herhangi bir şekilde köy şehir ayrımı da yapmıyoruz. Özellikle herkesin bebek arabası alması gibi bir imkanı yok. Bunu bizden sonra başka belediyelerde yaptı ama tam olarak bizim şekilde yapan yok. Malzemeleri de belli bir kalitede alıyoruz.

 

 Ev, Olan, Her, Yere, YOL, GİDECEK, Gümüşova Haberleri
Facebook Yorumları.
Okuyucu Yorumları.
  • 1 Onaylı Yorum
  • 0 Bekleyen Yorum
  • Salih

    Salih
    18.9.2018 - 15:55

    Başkan mali tabloyu düzenledik demiş doğru ama kimin mali borçları temizlenmiş. Çakır ve Azaplarınmı yoksa belediyeninmi. Sıra diğer batıktaki ÇAKIRLARDAMI. Satılcak yer toprak bırakmamış olabilirler neyseki ihaleler var. Gerçi ekonomi bozuk belediyelerin ihale yapacak durumlarıda yok ama onlar bu işi iyi bilirler.
Düşüncelerini Paylaş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Gunaydinduzce.com sorumlu tutulamaz.